OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bb667f8004.jpg

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği 7’inci Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılışı Eminönü Meydanı’nda, yapıldı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği 7’inci Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılışı Eminönü Meydanı’nda, Istanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından yapıldı. Programa valinin yanısıra UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, etkinlikte  yer alan ülkelerin konsolosları katıldı. 

10-12 Mayıs tarihleri arasında 55 bin öğrenci ve 103 ülkenin bir arada bulunacağı etkinliklerinin Istanbul ayağı Eminönü meydan’da start aldı. 25 uluslararası dernek de bu coşkuya ortaklık edecek.

Program misafir öğrencilerden oluşan Fatih Sultan Mehmet Anadolu İHL mehter takımının gösterisi ile başladı. Ugandalı Abdusselam Vamimki ve Beninli Ahmet Yunus tarafından yapılan Kuran tilavetinin ardından Endonezya, Açe, Saman Grubu’nun dans gösterisi ve Kafkas Halk Oyunları yoğun ilgiyle izlendi. 

UDEF Başkanı Mehmet Ali BOLAT yaptığı konuşmada “biz ilmin Çin’de de olsa gidilip alınmasını tavsiye eden bir anlayışın mensupları olarak öğrencilerimizi ağırlamaktan, onlara kucak açmaktan onur duyuyoruz. 7’inci kez her yıl daha da büyüyerek gönülleri bir ediyoruz, “biz bir milletiz” diyoruz. Bu yıl stand etkinliklerimizi bir final programı ile sonlandıracağız, Başbakanımızın katılacağı programa, Abdi İpekçi Spor Salonu’na 17 Mayıs saat 18.00’de hepinizi davet ediyorum” dedi.

Mutlu: Misafir Öğrenciler Kültür Elçisi Olacak

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu buradaki misafir öğrencilerin birer kültür elçisi olduklarını belirterek, burada kendi ülkelerinin kültür elçisi olan öğrencilerin, eğitimlerini tamamladıklarında ülkelerinde birer Türkiye elçisi olacaklarını vurguladı. Misafir öğrenci sayısının önümüzdeki yıllarda daha da artmasını dileyen Mutlu, “bugünkü yağmur öğrencilerimizin bereketinin bir işareti, bu etkinliği düzenleyen başta UDEF olmak üzere 25 uluslararası derneğimizi ve yardımcı kuruluşlarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum” dedi.

Program hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile son buldu. Misafir öğrenciler Vali mutlu ile selfie fotoğraf çektirmek için adeta birbiriyle yarıştı. Fotoğraf çekiminin ardından Vali Hüseyin Avni Mutlu, UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ve beraberindeki heyet misafirlerle beraber tüm ülkelerin standlarını gezdiler.

Deli Hüsnü Öğrenci Buluşması’nda

Yarın Eminönü Meydan’da Kurtlar Vadisi’nin Deli Hüsnü’sü Adnan Erdoğan ülke standlarını ziyaret edecek.


event-news-white

Other News