OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/2e85b061b7.png

Bu yıl “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Ürdün etabı başkent Amman’da gerçekleştiril

Bu yıl “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Ürdün etabı başkent Amman’da gerçekleştirildi.
 
22 Nisan Pazar günü başkent Amman’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Amman Konsolosu Mücahit Şenol, Türkiye Maarif Vakfı Ürdün Direktörü Ahmet Zeki Olaş, Ürdün Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Cengiz Eroğlu, UDEF Danışma Kurulu Üyesi Nuri Atıcı, UDEF Başkan Yardımcısı Mehmet Enes Arıkan, UDEF Tanıtım Koordinatör Yardımcısı  İbrahim Yetimova, Ürdün Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Ahmet Zubi,  çok sayıda Türkiye mezunu ve misafir öğrenci katılım gösterdi.
 
Tüm Dünya’ya Barış ve Kardeşlik Hakim Olsun İstiyoruz
 
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını UDEF Başkan Yardımcısı Mehmet Enes Arıkan  gerçekleştirdi. Arıkan konuşmasında UDEF hakkında bilgilendirmelerde bulunarak 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Ürdün etabını gerçekleştiriyor olmaktan gurur duyduğunu belirtti.  UDEF Başkan Yardımcısı Arıkan “Biz tüm dünyaya barış ve kardeşlik hakim olsun istiyoruz. Nasıl ki şu an burada bululup birbirimizin sevincini paylaşıyorsak aynı şekilde ticaretimizi, sanatımızı, kültürümüzü, yiyeceğimizi ve içeceğimizi de paylaşmak, çoğaltmak istiyoruz” dedi.
Arıkan’ın ardından kürsüyü Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü Cengiz Eroğlu devraldı. Eroğlu konuşmasında “UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” dedi.
 
Türkiye Bize Diplomadan Fazlasını Kazandırdı
 
Eroğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Ürdün Türkiye Mezunları Derneği Başkanı Ahmet Zubi “Türkiye’de üniversite eğitimi almak bize sadece diploma kazandırmadı bize diplomadan fazlasını kazandırdı. Bugünde yaptığı çalışmalar ile bu kazanıma vesile olan UDEF’e şükranlarımı sunuyorum inşallah bu çalışmalar vesilesi ile daha güzel işler başaracağız” dedi.
Çok sayıda Türkçe hazırlık öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilen programın sonunda Ürdünlü öğrenciler, Türkiye mezunu Ürdünlüler ve UDEF temsilcilerinden uluslararası öğrenci çalışmaları ile alakalı bilgi alarak sorular sordu.
 
Dünya 5’ten Büyüktür
 
Son olarak programda uluslararası öğrenci çalışmalarının dünden bugüne geldiği nokta hususunda bilgilendirmelerde bulunan UDEF Danışma Kurulu Üyesi Nuri Atıcı “2004 yılında SADER ile başlayan süreç bugün Türkiye’de 60 derneğe ulaşmış vaziyette bu çalışmanın Ürdün’e, Endonezya’ya, Malezya’ya ve daha nice memleketlere de taşınması büyük önem arz ediyor. Bu çalışmanın yaygınlaştırılması ve yayılması ümmet bilincinin oluşturulması adına çok büyük bir adımdır. Dünya’nın 5’ten büyük olduğunun delili bu çalışma vesilesi ile bir araya gelmiş olan misafir öğrencilerdir” dedi.
Program ikram ve soru cevap faslının ardından nihayete erdi.

event-news-white

Other News