OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b7c434f4e06784e12bca00a91b0656c6c.jpg

13.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Afganistan Etabı Nihayete Erdi

UDEF’in 7 kıtadan yüzlerce kültürü 61 ülke ve 111 şehirde bir araya getirdiği 13.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Afganistan etabı Başkent Kabil’de düzenlendi. 


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil Koordinatörlüğü Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törene, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal, Hadaf Kültür Derneği Başkanı ve Tahar Milletvekili Hamiduddin Yoldaş, Farah Milletvekili Abdul Nasır Farahi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) temsilcisi ve öğrenciler katıldı.


Törende konuşan UDEF Temsilcisi ve Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Şükrü Özer, UDEF'in amacının, üniversite eğitimi için Türkiye'yi tercih eden 203 farklı ülkeden yaklaşık 173 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmak, onları tanımak ve birbirleriyle kaynaştırmak olduğunu söyledi.


UDEF'in bir diğer amacının öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak olduğunu ifade eden Özer, UDEF'in ayrıca öğrencilerin Türkiye'de edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olabilmelerine katkı sağlamak amacıyla kurulan 65 uluslararası öğrenci derneğinin, çatı kuruluşu olduğunu belirtti.
Özer, Türkiye'nin uluslararası öğrenci potansiyelinin her geçen yıl artarak bir eğitim üssü haline geldiğini kaydetti. 13. Uluslararası öğrenci buluşmasının nisan ayında gerçekleştirileceğini belirten Özer, 61 ülkede ve 111 şehirde düzenleneceğini vurguladı.


Konuşmanın ardından Türkiye'den farklı yıllarda mezun olarak ülkelerine dönen öğrencilerin yaşadığı hikaye ve önerileri dinlendi.
Hadaf Kültür Derneği Başkanı ve Tahar Milletvekili Hamiduddin Yoldaş ise programda yaptığı konuşmada Türkiye’ye ve UDEF’e teşekkür ederek Afganistan’da çok sayıda Türkiye mezunu bulunduğunu kaydetti. Önümüzde ki süreçte ise Afganistan’da     bir Türkiye Mezunları Derneği kurulması gerektiğini belirtti.  


Farah Milletvekili Abdul Nasır Farahi ise  Türkiye’den 2017 yılında mezun olduğunu dile getirerek, Afganistan ve Türkiye’nin iki dost ve kardeş ülke olduğunu vurguladu. Farahi , “Türkiye de okuyan Afganistanlı öğrenciler hem Afganistan hem de Alem-i İslam’a çok faydalı olacak Türkiye-Afganistan dostluğunu pekiştirmek için çalışacaklar.” dedi.


Tören, öğrencilerle toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

event-news-white

Other News