OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bd0bd95f3e82b4398b46129b6fffffae4.jpg

14.Uluslararası Öğrenci Buluşmasının İlk Etabı Tunus'ta Gerçekleştirildi

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 14.’sü gerçekleştirilecek olan uluslararası öğrenci buluşmasının ilk etabı 23 farklı ülkeden uluslararası öğrencinin katılımı ile JCI BARDO kurumunun partnerliğinde Tunus’ta gerçekleştirildi.


UDEF Başkan Yardımcısı ve Türkiye Maarif Vakfı Tunus Temsilcisi Ali Arıkmert, UDEF Tunus Gönüllüsü ve Sebahattin Zaim Üniversitesi Öğrencisi Wajdi Dâwla, Tunus Zeytune Üniversitesi Türkçe Okutmanı Dr. Eyüp Acar, MEB Türkçe Öğretmeni Kenan Aksoy, Zeynute Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sorumlusu Dr. Makrem Khachnaoui, Yunus Emre Enstitüsü Tunus Şubesi Türkçe Okutmanı Esra Yılmaz, Tunus Maarif Vakfı Okulu Türkçe Öğretmeni Remziye Yıldırım, Khaznedar Belediye Başkanı ve çok sayıda uluslararası öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen program renkli görüntülere sahne oldu.


Tunus Milli Marşının okunmasıyla başlayan program, UDEF Başkan Yardımcısı ve Türkiye Maarif Vakfı Tunus Temsilcisi Ali Arıkmert’in konuşması ile devam etti.


Kıtaları, Kültürleri Ve Renkleri Buluşturuyoruz


Kıtaların, kültürlerin ve dünyanın bütün renklerinin 14.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinde bir araya geldiğini ifade eden Arıkmert “Bu yıl bir kez daha kıtaları, kültürleri ve renkleri görkemli bir buluşmanın çatısı altında bir araya getireceğiz. Hali hazırda dünyada 5 milyonun üzerinde uluslararası öğrenci bulunmaktadır. 


Türkiye’de de 203 ülkeden 200 bin uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Yüzlerce farklı ülkenin buluşması yüzlerce farklı kültürün de bir araya gelmesi demek. Yöresel oyunlarla, yöresel müziklerle, yöresel tatlarla ve farklı yaşayışlarla bütün bir dünyayı uluslararası öğrenci buluşmalarında bir araya getiriyoruz. Türkiye’nin ve Dünya'nın birçok noktasında bu etkinlik vesilesi ile vatandaşlarımıza onlarca renk ve yüzlerce kültürün kaynaşmasına şahitlik etme imkânı sağlıyoruz” dedi.


Arıkmert’in ardından söz alan UDEF Tunus Gönüllüsü Wajdi Dâwla ise, Türkiye’deki eğitim imkanları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak 14.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Tunus etabını gerçekleştiriyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından program, Tunuslu, Endonezyalı, Filistinli ve Afrika’nın farklı ülkelerinden uluslararası öğrencilerin sahne performansları ile renkli görüntülere sahne olurken, programa katılan uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki eğitim imkanları hakkında merak ettiği sorular da yanıtlandı.


UDEF Başkan Yardımcısı Ali Arıkmert’in kapanış konuşmasıyla nihayete eren programın sonunda misafir öğrenciler, Türkiye’ye karşı muazzam bir ilgi duyduklarını belirterek, önümüzdeki yıllarda daha büyük salonlarda ve alanlarda daha geniş katılımlı programlar yapmak istedikleri ifade ettiler.

event-news-white

Other News