OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/2a01529db5.jpg

İstanbul’da düzenlenen 2.Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu'nda ülkemizde eğitim gören binlerce uluslararası öğrencinin eğitim durumu, sunulan imkanlar ve sorunları masaya yatırıldı.

İstanbul’da düzenlenen 2.Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu’nda ülkemizde eğitim gören binlerce uluslararası öğrencinin eğitim durumu, sunulan imkanlar ve sorunları masaya yatırıldı.

UDEF’in (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) İstanbul Üniversitesi ile beraber, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Bağcılar Belediyesi’nin destekleri ile düzenlediği II. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu sona erdi. 24 – 25 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde ana teması “Sivil Toplum Kuruluşlarının Uluslararası Öğrencilik Sürecinde Misyonu ve Rolü” başlıklı çalışmalar olan programa Türkiye ve yurtdışından akademisyenler katıldı. Ana Tema ve diğer alt başlıklarda 22 oturum 110 başlıkta sunulan tebliğlerle Türkiye ve Dünya genelinde var olan Uluslararası Öğrencilik meselesi farklı disiplinler ve kuramsal bakışlar ışığında yerli ve uluslararası uzman, akademisyen, araştırmacı, lisansüstü öğrenciler, STK temsilcileri tarafından incelendi.

Programın ilk günü açılış ve protokol konuşmaları ile başladı. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İstanbul Milletvekili Hasan Turan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran açılış ve selamala konuşması gerçekleştirerek düzenlenen bu etkinliğini Türkiye ve dünya açısından önemine vurgu yaptılar.

“ÜLKEMİZDE EĞİTİM GÖREN İNSANLAR ÜLKELERİNE HİZMET VERİYOR”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da, dünyanın değişik kıtalarından aynı duygularla bir araya gelen uluslararası öğrencilere her zaman destek verdiklerini hatırlattı. İlmin, bilimin dini milliyeti olmadığına dikkat çeken Çağırıcı, “Dinimiz bize, ilim Çin’de dahi olsa alınız, diye buyuruyor. Yıllar önce belirli ideolojiye sahip ülkelerde uluslararası öğrenciler vardı. Artık ülkemizde de dünyanın dört bir yanından gelip eğitim gören ve ülkelerine döndükten sonra devlet yönetiminde önemli çalışmalar yapan insanların sayısı artıyor.” diye konuştu.

AVRUPA’DA RUSYA’DAN SONRA EN ÇOK ULUSLARARASI ÖĞRENCİSİ OLAN ÜLKEYİZ”

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er de uluslararası öğrencilerin öğrenim gördükleri ülkeyle duygusal bağının yaşam boyu sürdüğünü söyledi. Türk öğretim sisteminde 182 öğretim kurumunun 176’sının üniversite olduğunu da anlatan Er, sözlerini şöyle tamamladı: “6’sı vakıf meslek yüksek okulu olmak üzere 182 yüksek öğretim kurumuna sahibiz. 150 bini aşkın akademisyen görev yapıyor. Burada toplam 7.2 milyon öğrenci eğitim görüyor. Türkiye bu sayı ile Avrupa yükseköğretim alanında Rusya’dan sonra en çok öğrenciye öğrenim imkanı veren ülkedir.”

BOLAT: “YÜZLERCE ÜLKEDEN 114 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR”

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ise 15 Temmuz gecesi yurt dışında olan ülkemizde eğitim görenlerle mesajlaştığını söyledi. Dünyanın dört bir yanından arandığını kaydeden Bolat, “Sabah 06.00’ya kadar arandım. Onlara bilgi verdim. Ülkemizde eğitim görüp mezun olan herkese burada ezanlar okunduğunu ve selalar verildiğini, tüm milletin ayaklandığını ve darbenin başarılı olmadığını bildirdim. Onlar da sosyal medya aracılığıyla bu bilgiyi dünyanın dört bir yanına ulaştırdılar.” şeklinde konuştu. 13 yıldır ülkenin eğitim üssü olma yolunda mesafe aldığını belirten Bolat, “Ülkemizde bugün toplam 114 bin uluslararası öğrenci eğitim alıyor.”

Daha sonra gerçekleştirilen panelde İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Başkanı Doç. Dr. Faruk Taşçı, Yunus Emre Enstitüsü’nden Yunus Üçpınar, Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Gündoğan ve UDEF Başkan Yardımcısı Ebubekir Armağan’ın da aralarında bulunduğu konuşmacılar uluslararası öğrencilerin sorunları, yapılan çalışmalar, eğitim düzeyi ve yurt dışındaki çalışmalarla ilgili bilgi ve birikimlerini paylaştı.

Verilen aranın akabinde UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdelaziz Berghout, ABD George Town Üniversitesi’nden Dr. Matthew C. J. Rudolph ve İstanbul Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Tırabzon başkanlığında üç farklı salonda 15 Türkçe ve 15 İngilizce olmak üzere toplam 6 oturumda 30 tebliğ sunuldu.

Etkinliğin ikinci gününde Türkiye ve yurtdışından katılan akademisyenler Sivil Toplum Kuruluşlarının Uluslararası Öğrencilik Sürecinde Misyonu ve Rolü üzerine tebliğler sundular. Dört salonda farklı oturumda 45 Türkçe ve 35 İngilizce olmak üzere toplamda 80 bildiri sunuldu.

 

Günün sonunda kapanış seremonisi gerçekleştirildi. II. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu sonuç bildirisi okundu ve katılımcılarla beraber hatıra fotoğrafı çekildi.

event-news-white

Other News