OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b8cc3f32bef8a47cfa7830a09da15bc3b.jpeg

“3. Benim Ülkem Türkiye” Yarışması “Barış” Teması İle İstanbul’da Gerçekleşti

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF) düzenlediği “3. Benim Ülkem Türkiye” Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Şiir Hikâye Yarışması’nın ödül töreni Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Yemenli misafir öğrenci Maged Ba Sallom’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa; UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, YTB Başkanı Abdullah Eren, Mütefekkir Yazar Yusuf Kaplan, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Oyuncu-Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, Kültür Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz, Yapımcı Muhammet Uyar, Yönetmen Recep Köse, Yazar Ali Haydar Haksal, Yazar İsmail Demirel, Yazar Osman Koca, Şair Nurettin Durman, Şair Seyfettin Ünlü, Şair Serdar Kacır ve Radyo 7 Sunucusu Umut Öztürk katılım sağladı.

 

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat; “Bugün Endonezya’dan Cezayir’e, Fas’tan Nepal’e, Kırgızistan’dan Bosna’ya gönül coğrafyamızın dört bir tarafından eğitim almak için ülkemize gelen 172 bin uluslararası öğrenci bulunmaktadır” diyen Bolat, “Ülkemizin 2023 vizyonunda uluslararası öğrenci sayısı 350 bin olarak öngörülmektedir. Bu hedefe nitelikli bir şekilde ulaşmak için üzerimize düşeni yapma gayretindeyiz”. İfadelerini belirtti.

 

UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat’ın ardından konuşmalarını icra eden Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır; “Geçtiğimiz senelerde Türkiye’de bu kadar misafir öğrenci yoktu, son dönemlerde ülkemizde eğitim düzeyinin ve teknolojinin gelişmesi ile misafir öğrencilerin de ülkemize gelmesi başladı. Ben kendim üniversite zamanında Afrika’dan, Asya’dan öğrenci kardeşlerim ile beraber eğitim gördüm. Bugün burada yüzlerce kişinin toplanması, bizlerin kardeşlik bağlarının ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir” dedi.

 

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır’ın konuşmalarının ardından sahneye çıkan AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş; “Bugün UDEF tarafından düzenlenen 3. Benim Ülkem Türkiye Hikâye, Şiir, Kısa Film yarışmasının ödül törenindeyiz. Dünyanın dört bir yanından gelen ve gönül coğrafyamızda buluştuğumuz gençlerimizle ortak hedefimiz; yeni, hakkaniyetli ve adil bir dünya sisteminin kurulmasıdır. Türkiye'de 150 bin uluslararası öğrenci öğrenim görüyor. Özellikle Balkan coğrafyası, Orta Asya, Afrika ve Orta Doğu'dan çok sayıda öğrenci var. Öğrencilerimizin farklı ülkelerden fazlalık göstermesi, bu öğrencilerin Barış’ı ne kadar çok istediklerinin belirtisidir.” şeklinde konuştu.

 

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından şiir, hikâye ve kısa film dalında dereceye giren misafir öğrenciler hediye ve ödüllerini aldı.

 

Kısa film dalında birinci olan Azerbaycanlı İsgandar Taghiyev’e ödülünü AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş verdi.

 

Hikâye dalının birincisi Tarzan İsmayilli’ye ödülünü UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Şiir dalında birinci olan Aygün Aliyeva’ya ise Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Projeler Müdürü Hasan Kocabıyık takdim etti. 

 

Uluslararası öğrenciler ve davetliler ile çekilen hatıra fotoğrafının ardından program nihayete erdi. 

event-news-white

Other News