OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/f20f128bb7.jpg

2013-2014 Akademik yılında mezun olan öğrenciler için Ankara’da mezuniyet töreni düzenlendi.

Türkiye’de öğrenim gören ve 2013-2014 Akademik yılında mezun olan öğrenciler için Ankara’da mezuniyet töreni düzenlendi. Başkanlığımız tarafından ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen mezuniyet törenine Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Emrullah İşler, Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Milletvekili Cem Zorlu, İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, TİKA Başkanı Dr.Serdar Çam, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof.Dr.Hayati Develi, YURTKUR Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker katıldılar.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler:"Sizlerle Bizi Biraraya Getirdiği için YTB'ye Teşekkür ediyorum."

Törende yaptığı konuşmada uluslararası öğrencilere seslenen Başbakan Yardımcısı  Prof.Dr. Emrullah İşler, başka bir ülkede yaşamanın hayat tecrübesi kazandırdığını vurguladı. Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.  Emrullah İşler sözlerine şu şekilde devam etti: " Gurbet aslında size hayatı öğretir. Başka bir ülkede yaşama ve  eğitim alma kararınızın çok isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Bugün sizlerin mutluluğunuza ev sahipliği yapmanın mutluluğu içindeyim. Dünyanın her yerinden gelen genç mezunlarımız bu salonda. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.

"Türkiye son 10 yılda önemli değişimler yaşadı"

Türkiye'nin yaşadığı değişimi bu alanda da görüyoruz. Son 10 yılda ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı %75 arttı. Bu durum Türkiye'nin dünyada eğitim üssü olduğunun açık bir göstergesidir. Şu anda 1225'i Türkiye Burslusu olmak üzere  3200 uluslararası öğrenci Türkiye Üniversitelerinden mezun olmuştur. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum. Hayatınız boyunca size özgüveniniz ve Türkiye'de kazandığınız bilgi birikimi yardımcı olacak. Sizler geleceğin aydınlarısınız. Sizlerin sunacağı öneri ve eylemler, daha yaşanılabilir bir dünyanın imkanlarını sunmalı. Sizler karar mekanizmalarının önemli bir parçasısınız. İnancınızı asla kaybetmeyin. Sizler varlığınızla Türk insanının da ufkunu açtınız; farklılıklarla da yaşanabileceğini gösterdiniz. Dünyanın her yerindeki Türkiye Cumhuriyeti elçilikleri sizin de elçiliğiniz sayılır. Bu tür programlar mesafeleri ortadan kaldıran ve insanları birbiriyle kaynaştıran programlardır. Programda emeği geçen bütün YTB çalışanlarına sizlerle bizi buluşturduğu ve tanıştırdığı için teşekkürlerimi sunuyorum. Sizlere eğitim ve iş hayatlarınızda başarılar diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül: " Artık Dünya Gençleri Eğitim Almak için Türkiye'yi Tercih Ediyor."

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Doç. Dr. Kudret Bülbül konuşmasında şunları söyledi: "Bugün hepimiz için çok mutlu ama bir o kadar da zorlu bir gün. Bizler de en az sizler kadar coşku ve mutluluk içerisindeyiz. Bu mutlu günümüzü bizlerle paylaştığı için tüm katılımcılara ayrıca teşekkür ediyorum.

"Türkiye Cazibe Merkezi Haline Geldi"

Son 3 yıldır Türkiye Bursları tüm dünyaya yayılmış durumda. Uluslararası öğrenciler başvurularını online olarak yapabiliyor. Türkiye Bursları için 8 dilde başvurular yapılabiliyor. Böylece dünyanın her yerinden öğrenci, aracıya ihtiyaç duymadan başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Bundan 10 yıl önce Türkiye'de gençlerin tek hedefi yurtdışında okuyabilmekti fakat şimdi dünyanın her yerinden genç okumak için Türkiye'yi tercih ediyor. Türkiye'nin büyük bir cazibe merkezi haline geldiğinı uluslararası öğrencilere bakarak da anlayabiliyoruz.  

Buradan büyükelçilerimize seslenmek istiyorum.  Sizler bize ülkenizin çocuklarını emanet ettiniz. Bizler elimizden geleni yaptık. Umarız ki bu çocuklarımız ülkelerine geri döndüklerinde kendi ülkeleri için en iyi şekilde hizmette bulunurlar.

Sevgili uluslararası öğrencilerimiz. Bugün mezun oluyorsunuz. Bizler de sizlerden çok şeyler öğrendik. Günümüzde gelişmiş ülkelerin en büyük sorunu farklılıklara duyulan tepkilerdir. Bizler göç medeniyetinin çocuklarıyız. Bugün farklılıklarla birlikte yaşayabilmek dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. Bu duyguyu bizler de unutmuştuk. Sizler sayesinde bunu hatırladık. Bu çalışkanlığınızı ülkeniz için de devam ettirin. Arada bizleri de hatırlayın. Bundan sonraki hayınızda size başarılar diliyorum."

Programda ayrıca 6 farklı ülkeden 23 öğrencinin oluşturduğu “YTB Uluslararası Öğrenciler Türk Sanat ve Halk Müziği korosu” konser verdi.

Program sonunda mezun olan uluslararası öğrencilere Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı sertifikalar ve ödüller takdim edildi.

event-news-white

Other News