OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bcc0d48d2f96c48db80e4b463c557c321.jfif

4.Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün destekleri ve Eyüpsultan Belediyesinin ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirildi.


“Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması” Kısa Film, Fotoğraf ve Resim kategorilerinde Türkiye’de 68 bağlı derneği ve 21 ilde bulunan irtibatları ile uluslararası öğrenci alanında faaliyet gösteren en büyük sivil toplum kuruluşu olarak Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) tarafından bu yıl 4. kez düzenlendi. Uluslararası öğrencilerin ülkemiz kültür ve sanat dünyasına katkılar sunduğu yarışmaya 37 farklı ülkeden 119 öğrenci başvuruda bulundu.

 
“Birlik” teması çerçevesinde hazırlanan eserler ise her biri birbirinden kıymetli sanatçılardan oluşan juri heyeti tarafından değerlendirildi.  Bu yıl, kısa film kategorisindeki eserleri, sanat camiamızın kıymetli müzisyenlerinden Yücel Arzen, yönetmen Emre Karapınar ve yönetmen Muhammet Erkam Bülbül değerlendirdi.


Fotoğraf kategorisinin jüriliğini, fotoğrafçılar Ercan Arslan, Sevde Sevan Uşak ve Mehdi Öztürk yaparken, resim kategorisinin jüri heyetinde ise şairler İsmail Erdoğan, Cemal Toy ve Mehmet Lütfi Şen yer aldı.


Tanazanyalı misafir öğrenci Omar Muhamed Adam'ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa; UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, T.C Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, sanat camiamızın kıymetli isimlerinden ve yarışmanın juri heyetinde bulunan Yücel Arzen, Emre Karapınar, Muhammet Erkam Bülbül, Cemal Toy, Mehmet Lütfi Şen ve dereceye giren uluslararası öğrenciler katılım sağladı.


"Sevgi ve Kardeşlik Hukukuyla Çalışmaya Özen Gösteriyoruz"


Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış ve selamlama konuşmasını gerçekleştiren UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat; geleneksel hale gelen yarışmanın güzel sonuçlar doğurduğunu belirterek, "En başta uluslararası öğrencilerimiz arasında motive edici bir unsur oluyor. Onların sanat eserlerini hep beraber burada izleme imkanına kavuşuyoruz." dedi.UDEF'in Türkiye'yi tercih eden bu öğrencilere ev sahipliği yapmayı ve onların vasıflı insanları olarak ülkelerine dönmelerine katkı sağlamasını hedeflediklerini dile getiren Bolat, "Yaptığımız tüm çalışmalarda uluslararası öğrencilerimizle birlik ve beraberlik ruhu aynı zamanda sevgi ve kardeşlik hukukuyla çalışmaya özellikle özen gösteriyoruz." değerlendirmesini yaptı.


Yoğun programlarından dolayı programa teşrif edemeyen Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ise gönderdiği video mesaj ile uluslararası öğrencilere seslendi. Köken video mesajında yarışmada dereceye giren bütün uluslararası öğrencileri tebrik etti.


Uluslararası Öğrenciler Bizim için Çok Kıymetli


Başkan Bolat’ın ardından ödül töreninde selamlama konuşmalarını gerçekleştiren, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise uluslararası öğrencilerin çok kıymetli olduklarını ifade ederek “Uluslararası öğrenciler adına bu alanda çok büyük emekler sarf eden UDEF'in de yaptığı çalışmaları çok değerli ve önemli buluyorum. Uluslararası öğrenci yetiştirmek bir ağaç yetiştirmek gibi misafir öğrenciler için gerçekleştirilen her çalışma her faaliyet güzel menziller güzel meyveler çıkartıyor ortaya. Bu yarışma neticesinde ödül alan bütün uluslararası öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi.


Sizlerin İçinden Çıkan Cevherler Geleceği Dönüştürecek


Rektör Tabaloğlu’nun ardından selamlama konuşmalarını gerçekleştiren T.C Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla ise “Burada misafir öğrencilerimiz ile bir arada olmaktan çok mutluyum. Başta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bizler gönüllü medeniyet elçilerimiz olan uluslararası öğrencileri çok önemsiyoruz. Her biriniz dünyanın geleceği için çok büyük anlamlar ifade ediyorsunuz. Bu yarışma vesilesi ile sizlerin içinden çıkan cevherler  yarın toplumlar gelişip dönüşmesine katkı sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.


Misafir Öğrencilerimiz ile Ümmet Şuurunun Geliştirmeye Katkıda Bulunuyoruz


Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ise program kapsamında gönderdiği video mesajında, UDEF'i uluslararası öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği kararlı ve başarılı çalışmalarından ötürü tebrik ederek yarışmaya katılarak ödül almaya hak kazanan misafir öğrencileri kutlayarak “Ülkemizde eğitim alan misafir öğrencilerimiz ile ümmet şuurunu geliştirmeye çok büyük katkılar sunduğumuzu düşünüyorum” dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, program kapsamında gönderdiği video mesajında “Birlik“ gibi çok anlamlı bir tema üzerinden gelecek vizyonunu gençlerimizin düşüncelerinde gözlemleyebilmek gerçekten heyecan verici değerlendirmesinde bulundu.


"Gençleri Sanatla İç İçe Görmek İlham Verici"


Bakan Ersoy, devletin sunduğu zengin ve çok yönlü imkanların yanında farklı kurum ve oluşumların da bu alanda sorumluluk almasının önemini vurgulayarak, farklı başlıklarda etkinlikler ve projeler yürüten UDEF'in faaliyetlerinde başarılar temenni etti.


Bu yıl dördüncüsü düzenlenen "4.Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması"nın kendini ifade etme, fikirleri paylaşma gerekliliğine sanat üzerinden çok güzel bir çözüm sunduğunu dile getiren Ersoy, "Gençleri sanatla iç içe görmek bizler için de her zaman ilham verici olmuştur. Kısa film, fotoğraf ve resim olmak üzere üç farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmanın zenginliği de buradan gelmektedir. Birlik gibi çok anlamlı bir tema üzerinden gelecek vizyonunu gençlerimizin düşüncelerinde gözlemleyebilmek gerçekten heyecan verici. Katılımlarıyla bu heyecanı var eden bütün gençlerimize teşekkür ediyorum ve kazanan yarışmacıları da ayrıca kutluyorum." değerlendirmesini yaptı.


Alanında ciddi bir ihtiyaca cevap vererek sorumluluk alan UDEF'e etkinliğe katkı sağlayanlara teşekkür eden Bakan Ersoy, şunları ekledi:"Sizler geldiğiniz coğrafyaların, kültürlerin ve değerlerin temsilcisi olduğunuz kadar kendi ülkelerinize döndüğünüzde Türkiye'nin de sözü, sesi, fikri ve ifadesi olmaktasınız. Taşıdığınız değeri sakın ola ki hafife almayın. Sizler sayesinde kurulacak bağlar, tesis edilecek ilişkiler büyük değişimleri beraberinde getirecektir. Bizim inandığımız ve güvendiğimiz gerçek budur.Sayın Cumhurbaşkanımızın gençlere verdiği desteğin onları daha aktif bir şekilde tüm makamlarda iş başında görebilmek adına sunduğu imkanların ardında bu irade vardır. Lütfen bizlerin sizlere inandığı gibi sizler de kendinize inanın. Tecrübelerinizi paylaşın ki doğrular bilinsin, yanlışlar düzelsin. Biz bu yolda daima sizlerin yanında olacağız." dedi.


Türkiye Sizin İkinci Vatanınız


4.Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması ödül törenine gönderdiği video mesaj ile katılım sağlayan AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise "Birlik" temasının seçilmesinin önemli olduğunu söylerek "Özellikle Müslüman halklar arasındaki kardeşlik, Müslüman dünyasının artık kronikleşen derin problemlerinin ortadan kaldırılmasında en önemli sinerjik güçlerinden birisidir. Biz "Müminler kardeştir" düsturuyla hareket eden büyük bir topluluğuz. Aslında dünyanın her yerinde çok geniş bir coğrafyada yaklaşık 2 milyar Müslüman nüfus olarak yer alıyoruz. Sorunlarımızın çözülmesi, dünyada yaşadığımız bu dönem ve bundan sonraki dönemde giderek artacak olan yeni bir dünya kurma ideali etrafındaki mücadelemiz nitelikli insanların, güçlü toplulukların ve gerçekten ortak hedeflere yönelmiş toplulukların ortaya koymuş olduğu büyük başarılarla şekillenecektir." diye konuştu.


Bu tür organizasyonların birliği ve kardeşliği artırdığını belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:


"Dünyanın en büyük gücü, çok büyük silahlara sahip olmak, çok güçlü ekonomilere sahip olmak değildir. Tabii ki bunların da olması gerekir ancak bütün bunların hepsinin üzerindeki güç ise inanmış, iyi yetişmiş genç nesle sahip olmaktır."


TBMM Başkanı Şentop: Sizler, bizlere farklı coğrafyalardan emanet edilen, kıymeti harbiyesini belirlemeye imkan bulunmayan nadide taşlar gibisiniz


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 4. Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması Ödül Töreni'ne video mesaj gönderdi.


Uluslararası öğrencileri selamlayan Şentop, "Ailelerinizden ve memleketlerinizden uzakta gurbeti en derinden yaşayan kişiler olarak sizlere ülkemizde aile muhabbeti, ev sıcaklığı sağlayabilmek bizler için çok önemli." dedi.


Uluslararası öğrencilerin, en büyük ve en üstün zenginlik olan ilim için yuvalarından ayrılarak Türkiye'yi mesken tuttuğunu söyleyen Şentop, "Sizler, bizlere farklı coğrafyalardan emanet edilen, kıymeti harbiyesini belirlemeye imkan bulunmayan nadide taşlar gibisiniz. Sizlerin değerine değer katmak, güzelliklerinizi işleme imkanı sunarak parıldamanıza vesile olmak bizlerin sorumluluğundadır. Kendi coğrafyamızın çocuklarının istikbali kadar sizlerin istikbalini ve ülkeleriniz ile Türkiye arasında kuracağınız farklı alanlardaki bağları çok önemsiyoruz." diye konuştu.


İlim için gurbete çıkan, uzak diyarlardan gelerek misafir edilen öğrencilerin, Türkiye'yi daha iyi tanımaları ve kendi ülkelerinden taşıdıkları güzellikleri aktarabilmeleri adına gösterilen çabanın takdire şayan olduğunu ifade eden Şentop, bu kapsamda 203 farklı ülkeden yaklaşık 200 bin öğrenciye ev sahipliği yapan UDEF'in yöneticilerine ve mensubu olan 68 uluslararası öğrenci derneğine emekleri için teşekkürlerini iletti.


Öğrencilerin akademik gelişimlerini önemsemenin yanı sıra kültür, sanat, spor, sağlık alanlarında da destek bahşeden, öğrencilerin eğitim hayatlarında karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm üreten UDEF'i takdir ettiğini söyleyen Şentop, 4. Uluslararası Öğrenciler Kültür ve Sanat Yarışması'nda ödül almaya hak kazanan öğrencileri tebrik ederek, kariyerlerinde başarı diledi.


Endonezya, Suriye ve Doğu Türkistanlı Öğrenciler Birinci Oldu


Program, UDEF tarafından Bu sene "Birlik" temasıyla 4. kez düzenlenen kısa film, fotoğraf ve resim yarışmasının ödüllerinin takdim edilmesiyle devam etti.


Yarışmanın "Resim" kategorisinde Bursa Uludağ Üniversitesi'nden Endonezyalı Tri Ahmad Djabalul Lael birinci olurken, ikinciliği Erzurum Atatürk Üniversitesi'nden Afganistanlı Abdullah Azızı, üçüncülüğü Gebze Teknik Üniversitesi'nden Moğolistanlı Nursaulye Muratbyek, mansiyon ödülünü ise Pamukkale Üniversitesi'nden Bangladeşli Tamanna Islam kazandı.


Fotoğraf kategorisinde Gaziantep Üniversitesi'nden Suriyeli Zekeriya Elmisto birinci, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Suriyeli Sahl Alshekh Fattouh ikinci, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nden Suriyeli Taha Yassın üçüncü oldu, Bursa Uludağ Üniversitesi'nden Makedonyalı Behima Asan da mansiyon ödülüne layık görüldü.


Kısa film kategorisinde İstanbul Üniversitesi'nden Doğu Türkistanlı Mfıerfu Mfımfıtıtuerxun birinci, Nişantaşı Üniversitesi'nden Filistinli Ismaıl Lmhmad ikinci, İstanbul Üniversitesi'nden Bangladeşli Rami Ali üçüncülük ödülünü alırken Aksaray Üniversitesi'nden Sri Lankalı Umar Hashim Fazlur Rahman ise mansiyon ödülünün sahibi oldu.


Ödül töreni hediye takdimleri ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından nihayete erdi.

event-news-white

Other News