OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b2430b30dee914480871b446f4f771475.jpg

7.Uluslararası Öğrenci Sempozyumu Samsun’da Yoğun Bir Katılımla Gerçekleştirildi

         Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonumuz (UDEF) tarafından 1-3 Ekim tarihleri arasında Samsun’da 7.si gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Sempozyumu sona erdi. “Sosyal ve Beşerî Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri ile Uluslararası Öğrencilik” alanlarında bildiri sunumlarının yapıldığı sempozyum akademik çevreler, kamu kuruluşları ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.

         7. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu, dünyadaki uluslararası öğrenci hareketliliğini daha yakından takip ederek küresel eğilimler ışığında eğitim açısından ülkemizi bir cazibe merkezi haline getirmek, uluslararası öğrenci hareketliliğinde ülkemizin bir eğitim üssü olmasına katkıda bulunmak ve dünyanın muhtelif ülkelerinde, farklı kıtalarda, değişik coğrafyalarda uluslararası öğrencilere yönelik çalışma yapan sivil toplum kuruluşları, öğrenci organizasyonları, üniversiteler, akademik kurullar ve ilgili-yetkin kişilerle tecrübe paylaşımı yapma misyonunu üstlenen federasyonumuzun öncülüğünde gerçekleştirildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi iş birliğinde ve Samsun Uluslararası Öğrenci Derneğimizin ev sahipliğinde düzenlenen sempozyuma T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi destekte bulundu.

Sempozyum’un Açılış Programı Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Düzenlendi

 

 

       Covid-19 pandemisinin etkilerinin sürmekte olduğu bir dönemde düzenlenmesine karşın yoğun ilgi gösterilen 7. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’nun açılış programı 2 Ekim saat 10:00’da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan açılış programına UDEF Başkanımız Doç. Dr. Osman Akgül, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Samsun MÜSİAD Başkanı Hasan Tahsin Şengül, çok sayıda STK temsilcisi, akademisyen ve uluslararası öğrenci katıldı. Açılış ve selamlama konuşmalarını gerçekleştiren protokol üyeleri konuşmalarında sıklıkla uluslararası öğrenci ve bir millet olma vurgusunda bulundu.

 

“Ülkemizi Nitelikli Bir Eğitim Üssü Haline Getirmeye Çaba Sarf Ediyoruz”

 

 

         İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde açılış ve selamlama konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen UDEF Başkanımız Doç. Dr. Osman Akgül, konuşmasında UDEF’in geleneksel hale getirdiği Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’nun her geçen yıl daha da büyüme eğilimini gösterdiğini vurguladı. Ülkemizde yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden uluslararası öğrencilerin bir araya geldiği ve akademik çalışmalarını sunduğu sempozyumun önemini dile getiren Başkan Akgül: “ Bu sempozyumu yapmamızdaki en önemli gayelerden biri de ülkemizi nitelikli bir eğitim üssü haline getirmeye çaba sarf etmemizdir. Uluslararası öğrencilerin hem kendi geldikleri ülkelerde hem de yurtdışında aldıkları eğitimlerle ülkemize katkı sunmalarını ve kendilerini geliştirmelerini bu anlamda çok önemsiyoruz. Bu seneki sempozyumumuzda sosyal bilimlerden fen bilimlerine, mühendislik bilimlerinden uluslararası öğrenciliğe kadarki alanlarda yaklaşık 510 başvuru gerçekleşmiş oldu. Alanlarında yetkin akademisyenler tarafından titiz bir hakem sürecinin işletilmesinin ardından bu başvurulardan 190’ına sempozyumda sunum hakkı vermiş olduk. 37 oturumda gerçekleştirmeyi planladığımız bu sempozyum, kurumumuz açısından, UDEF açısından en önemli etkinliklerimizden birisi olmuş durumda. Her geçen yıl sempozyuma olan katılımın ve ilginin artması ise bizleri ziyadesiyle gururlandırıyor." diye konuştu.

         UDEF’in öncülük ettiği araştırma, çalıştay ve sempozyumlarla Türkiye’nin akademik literatürüne ve uluslararası öğrencilik literatürüne çok ciddi katkılar sunduğuna dikkat çeken Başkan Akgül: “Türkiye’de uluslararası öğrencilik algısını hem Türk kamuoyu açısından hem de yetkili merciler açısından oturtulmasında bu tarz akademik çabalarımızın çok ciddi bir katkısının olduğuna şahit olduk. Bugüne kadar yapılan 6 uluslararası öğrencilik sempozyumunda 688 bildiri sunulmuş, hepsi kitap olarak basılmıştır. Gönlümüzden geçen uluslararası öğrencilik üzerine ülkemizde yazılan bu eserlerin ve uluslararası öğrencilerin imzasını taşıyan çalışmaların çoğalması, yapılan araştırmaların nitelik ve nicelik bakımından gelişip artmasıdır. Başta emeği  geçen tüm akademisyenlere ve katkı sunan değerli çalışma arkadaşlarıma, işbirliğinde ulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi rektörlerimize ve üniversite mensuplarına, destekte bulunan Samsun Valimize, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Gençlik ve Spor İl Müdürümüze çok teşekkür ediyorum.”dedi.

 

“Ülkemize Bilgi Transfer Edecek Uluslararası Öğrencileri Motive Etmeliyiz”

 

 

         7. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’nun Samsun’da düzenlenmesinde büyük emeği ve katkısı bulunan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada ülkemize gelen uluslararası öğrencileri önemsediklerini ve bu öğrencilerin bulundukları şehirler için birer kazanım olduklarını söyledi. Geçen sene UDEF yönetimiyle temaslarında sempozyumun 7.sinin Samsun’da yapılması yönünde teklifte bulunduklarını ve Samsun Valiliği, Samsun B.B. OMÜ, SAMÜ, Samsun GSİM ile UDEF arasında protokol imzaladıklarını dile getiren Vali Dağlı, sempozyumun bugün gerçekleşmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

         Ülkemizde eğitim almak için bulunan uluslararası öğrencileri misafir öğrenci olarak nitelendiren ve 2009 yılından beri bu öğrencilerle sorunlarının çözümü noktasında temas halinde oluğunu belirten Dağlı: “Samsun Valiliği’ne bağlı olarak Uluslararası Öğrenciler Mahalli Heyeti adı altında bir birim oluşturduk. Bu birim UDEF’in yereldeki temsilcisi olan Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği ile birlikte uluslararası öğrencilerin sorunlarının çözümü noktasında katkıda bulunmak üzere çalışmakta.” dedi.  Uluslararası öğrencilerin bilgiyi alıp götüren öğrenciler olmaması gerektiğini vurgulayan Dağlı, "Nitelikli uluslararası öğrencileri ilimize kazandırmak zorundayız. Gönderdiğimiz öğrencilerimizin çoğunluğu bilgiyi götürenler oldu ancak bilgiyi daha çok buraya transfer eden öğrencileri motive etmemiz gerekiyor." dedi.

 

“Sizlere Hizmet Noktasında Üzerimize Düşen Ne Var İse Her Zaman Yanınızdayız”

 

 

         Konuşmasına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in özellikle uluslararası öğrencilere olan selamını ileterek başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk “Ülkemizi, ülkemizde de Samsunumuz’u seçen siz saygıdeğer uluslararası öğrencilere en güzel şekilde ev sahipliği yapmak arzusu içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Büyükşehir belediyesi olarak size hizmet noktasında üzerimize düşen ne var ise rektör hocalarımızla birlikte sizin yanınızda olduğumuzu söylemek istiyor, düzenlenen bu sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

 

“Uluslararası Öğrencileri ‘Öteki’ Değil, ‘Kardeş’ Olarak Görüyoruz”

 

 

         Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın da dünyada 7 milyonun üzerinde uluslararası öğrenci bulunduğunu, Türkiye'nin ise yaklaşık 200 bin yabancı öğrenciyi barındırdığını belirtti. Uluslararası öğrencilerin kültürel ve siyasi elçiler olduğunu vurgulayan Aydın, konuşmasında şunları söyledi: "Özellikle Batı'nın çektiği öğrenci kitlesini çekmemiz gerekiyor. Sayıyı ve eğitim kalitemizi artırarak kaliteli ve nitelikli uluslararası öğrencileri bünyemize katmamız lazım. Uluslararası öğrenciye hep biz bir şey vermeyeceğiz. Onlardan da bizim alacağımız çok şey var. Biz bu öğrencileri öteki öğrenciler olarak görmüyoruz. İslam kültürünün temel özelliği, ötekini kucaklamaktır. Bu nedenle ülkemize gelen öğrencileri kardeş olarak görüyoruz. Türkiye, herkesin geldiği, herkesi kucaklayan bir ülkedir. Darda kalanların sığındığı ülkedir. Uluslararası öğrencilerle beraber bu kültürü dünyaya sunmak zorundayız.”

 

“Uluslararası Öğrencilerden Tek Beklentimiz Kendi Ülkelerinde Çözümün Bir Parçası Olmalarıdır”

 

 

         Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise zaman zaman mültecilerin gündeme geldiğini ama kimsenin bu insanları yurdundan edenlere bir şey söylemediğini anlattı. Dünyayı doğru okumak gerektiğini dile getiren Ünal, "Sorunun kaynağını görüp söz söylemek, hitap etmek gerekiyor. 'Nasıl olsa yurdundan koparılmış, herkes tekmeliyor siz de tekmeleyin' demek yanlıştır. Bu, insani ve onurlu bir duruş değildir. Özellikle uluslararası öğrencilerden beklediğimiz tek şey nitelikli bir eğitim alarak kendi ülkelerinde çözümün parçası olmalarıdır. İnsanlığın kurtuluşu, insanlığın onuru ve kendi milletlerinin, kendi coğrafyalarının ayağa kalkması için çözümün bir parçası olunması lazım." ifadelerini kullandı.

 

 

45 Farklı Ülkeden 180 Uluslararası Öğrenci Sempozyumda Bildirilerini Sundu

 

         Her yıl faklı üniversitelerle iş birliği içinde farklı illerde düzenlenen Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’na bu yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Sempozyumun yapılacağının kamuoyuna duyurulduğu ilk günden bugüne Türkiye’deki ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden 510’a yakın bildiri özeti başvurusunda bulunulmuş ve bu başvurulardan 190 tam metinin bildiri olarak sunulması titiz bir hakemlik süreci sonucu kararlaştırılmıştı.

         1-3 Ekim tarihleri arasında Samsun’da gerçekleştirilen sempozyumun 2 Ekim saat 10:00’da yapılan açılış programının ardından, bildiri sunumlarının yapılacağı oturumlara ev sahipliği yapan Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Kamp Merkezi’ne geçildi. İlk gün 14:00’da başlayan ve yüz yüze gerçekleştirilen 21 oturumda 99 bildiri sunumu yapıldı. Akşam 20:00’da ise Amerika'dan sempozyuma online olarak katılan Prof. Dr. Krishna Bista, COVID-19'un Uluslararası Öğrenci ve Öğrenci Hareketliliği Üzerindeki Etkileri'ni ele aldı. İkinci gün gerçekleştirilen 16 online oturumla ve kapanış programıyla birlikte 7. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu nihayete erdi.

 

event-news-white

Other News