OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/10a3ba953cbb44909185f1629529bff4.jpg

Adalet Çağırısı Ürdün'de Yenilendi

Bu yıl “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile 51 ülke 91 şehirde gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Ürdün etabı Amman ve İrbid’de düzenlenen etkinlikler ile tamamlandı.

 

4 Nisan Perşembe Yermük Üniversitesi konferans salonunda 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması gerçekleşti. Programa Yermük Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Rıfat El Zoghoor, UDEF Ürdün Temsilcisi Mohammad Thalgi, Yermük Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Narin, Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Dr. Kadir Atlansoy, Yermük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Okutmanı Gülşen Kayışlı, Maarif Vakfı Mezun Takip Birimi Yardımcısı Hüseyin Üçtepe, Bab-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Bab-i Şark Sorumlusu Mehmet Şirin Cebe, UDEF Yurtdışı Çalışmaları Ortadoğu Koordinatörü Yasin Arzık ve Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı İbrahim Tokgöz katıldı. UDEF’in öğrenci işleri ve mezunlara yönelik gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında misafirlere bilgi verildi. 2 saat süren program soru cevap kısmı ile sonlandırıldı. İrbid’de yapılan programın ardından Yermük Üniversitesi Doktora Öğretim Üyesi Rıfat El Zoghoor UDEF Heyeti Hüseyin Üçtepe, Mehmet Şirin Cebe, Yasin Arzık ve İbrahim Tokgöz’le beraber Yermük savaşının yapıldığı Suriye-Ürdün sınırını ziyaret ettiler. Ziyaretin ardından Türkiye’de eğitim görmüş en eski mezunlardan olan Reha Ebu Al Asel’i evinde misafir olan UDEF Heyeti, o dönemlerde Türkiye’de uluslararası öğrenci olmanın zorluklarını dinlediler. Ardından Türkiye’den Mevlana değişim programıyla Ürdün’e eğitim-öğretim hayatını sürdürmeye giden Türkiyeli misafir öğrencilerin evine ziyaret gerçekleştirildi.

 

Amman’da yapılan programdan önce UDEF Ürdün Temsilcisi Mohammad Thalgi UDEF Heyetini Ürdün’ün Ajlun Kalesi’ni gezdirdi. Gezinin ardından Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Mezunu Mohammad U’tum İstanbul’dan gelen UDEF ekibini evinde ağırladı.  Ziyaretin ardından UDEF heyeti Yermük Üniversitesi Doktora Öğretim Üyesi Rıfat El Zoghoor’un evine giderek şahsi müzesini gezdi. Osmanlı’ya ait Pasaport ve Kimlikleri inceleyen UDEF Heyeti şaşkınlıklarını gizleyemedi. Akşamüzeri ise UDEF Ürdün Temsilcisi Mohammad Thalgi’nin yeğeninin düğününe katılan UDEF heyeti Ürdün yöresel yemeklerinin tadına bakma fırsatı buldular.

 

5- 6 Nisan tarihleri arasında başkent Amman’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nde ve İrbid şehrinde gerçekleştirilen programlara; Amman Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu, Amman Maarif Vakfı Genel Müdürü Ahmet Zeki Olaş, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katılım gösterdi.

 

Tüm Dünya’ya Barış ve Kardeşlik Hâkim Olsun İstiyoruz

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı İbrahim Tokgöz gerçekleştirdi. Tokgöz, konuşmasında UDEF hakkında bilgilendirmelerde bulunarak 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Ürdün etabını gerçekleştiriyor olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Biz tüm dünyaya barış ve kardeşlik hâkim olsun istiyoruz. Nasıl ki şu an burada bulunup birbirimizin sevincini paylaşıyorsak aynı şekilde ticaretimizi, sanatımızı, kültürümüzü, yiyeceğimizi ve içeceğimizi de paylaşmak, çoğaltmak istiyoruz” dedi.

 

İbrahim Tokgöz’ün ardından; Amman Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu konuşma gerçekleştirdi. Eroğlu konuşmasında “Burada büyük bir öğrenci potansiyeli var, Yunus Emre Enstitüsü olarak biz burada Türkiyeli öğrencilere çeşitli eğitimler veriyoruz ve çalışmalar yapıyoruz. Buradaki öğrenci potansiyelinin çok büyük olduğunu ve değerlendirileceğini düşünüyorum, bizler de bunun için birçok çalışma yapıyoruz.” dedi.

 

Cengiz Eroğlu’nun konuşmasından sonra Amman Maarif Vakfı Genel Müdürü Ahmet Zeki Olaş konuşma yaptı. Olaş “Maarif Vakfı yeni bir kurum, özellikle de Ürdün’de. Buna rağmen buradaki öğrenci sayısı ve eğitim gücünün farkında olduğumuz için hızlıca çalışmalara başladık. Şuan Amman’da yapımı yeni tamamlanan bir öğrenci yurdumuz mevcut. Ürdün bu bölgede uluslararası öğrenciler için bir merkez. Türkiye başta olmak üzere Çin, Bangladeş, İspanya ve daha birçok ülkeden öğrenci var. Bu durum değerlendirilir ve bu alanda çalışmalar yapılırsa büyük başarılara imza atılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Çok sayıda Türkçe hazırlık öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilen programın sonunda Ürdünlü öğrenciler, Türkiye mezunu Ürdünlüler ve UDEF temsilcilerinden uluslararası öğrenci çalışmaları ile alakalı bilgi alarak sorular sordu.

 

Büyük Bir Adım

 

Son olarak programda uluslararası öğrenci çalışmalarının dünden bugüne geldiği nokta hususunda bilgilendirmelerde bulunan UDEF adına programa katılan Hüseyin Üçtepe “2004 yılında SADER ile başlayan süreç bugün Türkiye’de 64 derneğe ulaşmış vaziyette bu çalışmanın Ürdün’e, Endonezya’ya, Malezya’ya ve daha nice memleketlere de taşınması büyük önem arz ediyor. Bu çalışmanın yaygınlaştırılması ve yayılması ümmet bilincinin oluşturulması adına çok büyük bir adımdır” dedi.

 

Yapılan programın ardından UDEF heyeti, UDEF Ürdün Temsilcisi Mohammad Thalgei’nin rehberliği ile Büyük Aclun Cami, Lut gölü gezisi düzenlendi ve ardından toplu yemek töreni ile Ürdün programı nihayete erdi.

event-news-white

Other News