OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bcca7b714891f489092773f4b3eb11bbd.jpg

“Az Da Olsa Türkiye’ye Faydam Olsun İstedim”

Türkiye’de eğitimini sürdüren UDEF gönüllüsü uluslararası öğrenci Arakanlı Saeed Johar, arkadaşlarıyla Teknofest’in roket yarışmasına katıldı. Johar, “Türkiye’den çok şey öğrendik. Az da olsa bu ülkeye faydam olsun istedim” dedi.


İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Arakanlı Saeed Johar, arkadaşlarıyla Teknofest yarışmasına katıldı. Diriliş Postası Gazetesi muhabirine konuşan Johar, az da olsa Türkiye’ye fayda sağlamak istediğini söyledi.
Türkiye’ye geldikten sonra eğitim alırken genelde sürekli teorik dersler aldıklarını belirten Johar, “Gerektiği kadar uygulamalı ders olmuyordu. Ben de sürekli yeni bir şey yapmak, üretmek, öğrenmek istiyordum. Onun için de birkaç arkadaşla okulda tanıştım. Onlar da farklı yarışmalara katılıyordu. Onlarla arkadaşlık ederken yarışma konusunda, daha çok meraklı olmaya başladım. Bu yüzden de arkadaşlarla Teknofest’in yarışmasına katılmaya karar verdik. Şu an rokette de farklı bölümler, mesela fizik, kimya, bilgisayar, elektronikçi, mekatronikçi olsun, bütün alanlarda bilinmesi gereken bir alan olduğu için, bu alanı seçtik.” ifadelerini kullandı.


Benim Ülkem Türkiye Yarışması Güzel Bir Deneyim Oldu


İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisansını yapmakta olan Johar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bundan öncesinde de çeşitli yarışmalara katılmıştım. Bundan 2 sene önce Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından düzenlenen “Benim Ülkem Türkiye | Kısa Film, Şiir ve Hikaye” yarışmasına başvuru yapmıştım. Bu yarışma vesilesi ile de kısa film kategorisinde 2.lik ödülüne layık bulunmuştum. Bu tip organizasyonlar biz Türkiye’de eğitim hayatını sürdüren uluslararası öğrenciler için bambaşka ufuklar açıyor ve çok faydalı oluyor” dedi.


İHA Yarışmasında da Yer Almıştık


Ondan önce de İHA yarışmasına katıldık. Fakat orada alan dardı. Sadece aerodinamik vardı. Bir de elektronik, mekatronik, bilgisayar ve yazılım hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyordu. Şu anda ise elektronik ve bilgisayar mühendisliği gerekli olduğu bölümüne katıldım. Ben de yazılım kısmında yer aldım. Ekibin hepsi Türk, sadece ben uluslararası öğrenciydim. Belki diğer uluslararası öğrenci vardı ama ben şimdiye kadar tanışamadım. Bu yarışmaya katılmaktan da kendimi çok mutlu hissediyorum. Belki bu uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmediği bir alan olabilir. Orada kendimiz yaptığımız yazılımlarla, kendimiz ürettiğimiz bir roket ile verim alabilmek bizi çok mutlu ediyor. Şuan ki yarışmadan birincilik beklemiyoruz, çünkü bazı eksikliklerimiz vardı. Hatta 2019’dan başladığımız için şu anda, ilk fırlatmasını gerçekleştirmiş olduk. Önümüzdeki senelerde fırlatıp sonra roketi geri kurtarmamız gerekiyor. Biz bu sene kurtaramadık. Gelecek senelerde doğru, düzgün bir şekilde kurtarma operasyonunu gerçekleştirebilecek şekilde, daha iyi bir tasarım yapmayı planlıyoruz.”


Arakanlı uluslararası öğrencimiz Seed Johar'ın 2. Benim Ülkem Türkiye | Kısa Film, Şiir ve Hikaye yarışmasının Kısa Film kategorisinde 2. olan filmi: https://youtu.be/NSV0t4vtphI

 

Kaynak: www.dirilispostasi.com
 

event-news-white

Other News