OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/4264d6da22014d7abfad35c057a8e32b.jpg

Bab-i Âlem UÖD 12.Uluslararası Öğrenci Buluşmalarını Gerçekleştirdi

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde 51 ülke 91 şehirde “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile gerçekleştirilen 12.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları İstanbul Avrupa yakasında UDEF’e bağlı Bab-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından gerçekleştirildi.

 

“Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganı ile bu yıl 51 ülke ve 91 şehirde gerçekleştirilecek olan 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin İstanbul Avrupa etabı nihayete erdi. Esenler Dörtyol Meydan’da gerçekleştirilen ve farklı ülkelerde misafir öğrencinin ülke standı açtığı etkinliğe; UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, UDEF Özel Kalem Müdürü Aslan Bekiroğlu, Bab-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hacı Mehmet Kara, Esenler Belediye Başkanı Yardımcısı Hasan Taşçı, çok sayıda misafir öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

Kültür Şöleni

 

İki gün boyunca süren programda farklı coğrafyalardan misafir öğrencilerin sergilediği dans ve müzik gösterileri Esenler halkına kültür şöleni sundu. Yerel müzik aletleri ve yerel kıyafetleri eşliğinde hazırladıkları gösterileri vatandaşların ilgisine sunan misafir öğrenciler ayrıca ülkelerine ait yöresel yemekleri de katılımcılara ikram etti.

 

Gönüllü Medeniyet Elçilerimiz

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bab-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hacı Mehmet Kara, misafir öğrencileri kendi ülkelerine, ikinci vatanlarını Türkiye görecek şekilde gönül ve dostluk bağlarını sımsıkı oluşturarak göndermeyi arzuladıklarını aktaran Kara, şunları kaydetti: "Yenidünya düzeninde coğrafyaların, insanları kültürel zenginliklerinden kopardığını izlemekteyiz. Biz mutlu ve rahat bir hayat kurma endişesi taşıyan bu gençlerimize ikinci vatanları olarak Türkiye'mizi ve ilimizi tanıtarak sahip çıkmaya çalışıyoruz. İlimizde 103 ülkeden bin 560 misafir öğrenci bulunuyor. Bunlardan 500'ü devlet tarafından burslu. Bin 100'e yakını ise kendi imkânlarıyla bu şehirdeki üniversitelerde okumaktadır” dedi.

 

UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat ise konuşmasında, "12. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının Esenler etabını gerçekleştiriyoruz. 65 ülkenin standında 300'den fazla uluslararası öğrenci bulunmakta. Buradaki insanlar zaten İstanbul’da eğitim alan öğrencilerden oluşuyor. En az 5 yıl Türkiye'de kalan ve Türkçeyi çok iyi konuşan öğrencilerimiz var. Bizim bu buluşmayı yapmaktaki amacımız, Türkiye'de yaşayan uluslararası öğrencileri gündeme taşımak. Vatandaşımız yolda gördüğü siyahiyi veya Ortadoğulu vatandaşı mülteci sanabiliyor. Belki o gördükleri öğrenci belki de Cerrahpaşa'da tıp okuyor. Biz bunu göstermek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Özbekistanlı Bilol Komijonov konuşmasında "Türkiye'de okuyorum. İnşallah başarı ile mezun olacağız. Esenler'de Özbekistan'ı tanıtıyoruz. Umarım herkes gelip Özbekistan'ı tanır" ifadelerini kullanırken; üniversite öğrencisi Shakhnoza Abduvokhidova "Özbekistan'ı tanıtmak için buradayım. Marmara Üniversitesi'nde Tekstil bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Türkiye'de yaşamak çok güzel. Türkiye'yi seviyoruz. Kültür olarak da çok yakın iki ülkeyiz. Türk insanlarının bana çok iyi yaklaşıyor. Ben de bu durumdan çok memnunum" ifadelerini kullandı.

event-news-white

Other News