OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/0957819c80.png

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF) düzenlediği “Benim Ülkem Türkiye” Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Şiir Hikaye Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF) düzenlediği “Benim Ülkem Türkiye” Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Şiir Hikaye Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.


“Benim Ülkem Türkiye” Uluslararası Öğrenciler Kısa Film Şiir Hikaye Yarışması’nın ödül töreni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan’ın onur konuğu olarak katılımıyla gerçekleşti.

 

“Türkiye onların ikinci vatanı”

 

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat açılış ve selamlama konuşmasında 34 yılda 160 ülkeden 100 bin misafir öğrencinin mezun olduğunu, bugün ise 203 ülkeden 114 bin öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü söyledi. Hayatlarının baharını Türkiye’de geçiren öğrencilerin Türkiyeli oldukları vurgulayan Bolat, “Ülkelerine döndüklerinde ömürlerinin sonuna kadar Türkiye’yi temsil ediyorlar. Türkiye onların ikinci vatanı” ifadelerini kullandı.

 

UDEF Başkanı Bolat ayırca "Ülkemizde eğitim alan uluslararası öğrencilerin hayatlarının baharı, gençlik dönemlerinin en az 5 yılı Türkiye’de geçmektedir. Okullarımızda okuyorlar, yurtlarımızda kalıyorlar, sokaklarımızda yürüyorlar, toplumumuzla kaynaşıyorlar, kısacası bu ülkede yaşıyorlar ve en az 5 yıl Türkiyeli oluyorlar. Türkiye’den çok şey öğreniyorlar ama Türkiye’ye de çok şey katıyorlar. Dünyayı ülkemize getiriyorlar, kültürlerini ve tecrübelerini Türkiye’ye taşıyorlar. Mezun olduklarında da “Benim ikinci vatanım Türkiye” diyorlar. Hayatları boyunca Türkiye’yi temsil ediyorlar,gittikleri her yere Türkiye’yi taşıyorlar.

 

“Benim Ülkem Türkiye” temasıyla bu yıl ilk defa düzenlediğimiz kısa filim, şiir ve hikâye yarışmasında hedefimiz, uluslararası öğrencilerin gözüyle Türkiye’mize bakabilmektir. Onlar Türkiye denince ne anlıyorlar ne hissediyorlar ne görüyorlar ve nasıl olmasını istiyorlar? Ömürlerinin en verimli döneminde Türkiyeli olan bu insanların Türkiye’ye söyleyecekleri bir şeyler olmalı! Ülkemizden kazandıklarını ve ülkemize kattıklarını ifade etmeliler! Bu düşüncelerle yarışmaya katılan, dereceye girsin girmesin, emek veren, zihin yoran, göz nuru döken tüm uluslararası öğrenci kardeşlerime teşekkür ediyorum. Her birini tek tek tebrik ediyorum.

 

Hepiniz kazandınız! Hepimiz kazandık!" ifadeleri ile açılış ve selamlama konuşmalarını sonlandırdı.

 

"Biz sizleri yabancı öğrenci olarak görmüyoruz"


Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de öğrenim gören misafir öğrencilere, “Burada edineceğiniz tecrübeleri, bilgileri, kardeşliği dünyanın her tarafına taşıyın. Biz sizleri yabancı öğrenci olarak görmüyoruz. Sizler, bizim kardeşimizsiniz. Böyle güzel bir coğrafyada dünyanın birçok ülkesinden gelmiş öğrencilerimizin burada eğitim almalarını sağlamak, gençliklerini geçirmelerini sağlamak bizim için büyük bir onur ve gururdur”diye seslendi.


Anadolu’yu insanlığın hafızasının tutulduğu bir hafıza kartına benzeten Demircan, “Anadolu, insanlığın kaydının tutulduğu bir coğrafyadır” dedi.


Kudüs konusunda da mesajlar veren Demircan, bütün dinlerin değer verdiği ve sahip çıktığı Kudüs’te, 638-1099 yılları arasında ve Osmanlı’nın tesis ettiği barış döneminde kimsenin burnunun kanamadığını hatırlattı. Kudüs’te 1918 yılından bu yana gözyaşının dinmediğini söyleyen Demircan, gençlere Kudüs’ün tarihini okumalarını tavsiye etti. Bakan Demircan, Birleşmiş Millet Genel Kurulu’nda yapılan Kudüs oylaması konusunda da “Kudüs barışın merkezi olacak,bunun işaretini dün gördük. Dünkü hadise insanlığın ölmediğini gösterdi. İnsanlık zulme karşı ayağa kalkabileceğini, birlikte hareket edebileceğini gösterdi.Türkiye bu gelişmenin içerisinde ışık tutan, yol gösteren lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde insanlığa çok güzel bir hizmet yaptı. Taş yerinden oynamıştır artık. Su yatağını bulacak. İnsanlık buradan çatışma merkezi haline getirilen Kudüs'ten, Kudüs'ün üzerinden barışı tesis edecek” değerlendirmesinde bulundu.

 


“Gittiğiniz ülkelerde doğruyu anlatın”


Programın onur konuğu olan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan ise konuşmasında, “Her geçen sene Türkiye, bütün dünyanın öğrencileri için isabetli bir destinasyon, adres olma noktasında parlayacaktır” dedi. Misafir öğrencilere “Burada geçirdiğiniz 4-5 yıl içinde aslında bizim ailemizin birer ferdi haline geliyorsunuz. Bu bizim için çok değerli” ifadelerini kullandı.


Erdoğan, şunları kaydetti:


“Türkiye ailesi, sizin gibi misafirlerin gelişiyle ülkemizde yıllarını geçirmesi ile büyüyor, genişliyor. Ülkelerinize döndüğünüz zaman Türkiye dışında yaşayan bütün dünya vatandaşları içerisinde Türkiye’yi en iyi ve doğru tanıyan sizler oluyorsunuz. Siz burada 4-5 yılınızı geçirdikten sonra, bizlerin misafiri, kardeşi, ailemizin fertleri olduktan sonra Türkiye’nin gerçeklerine doğru bir şekilde vukufiyet kazanmış oluyorsunuz.”


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gerçekleşen Kudüs oylamasına da değinen Erdoğan, dünyanın önemli bir dönemeçten geçtiğini söyledi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan dünya düzeninin çürüdüğünü, kimseye huzur getiremediğini vurgulayan Erdoğan, “Katliamlara son versin, insanlar arasındaki eşitsizlikleri, adaletsizlikleri gidersin diye tasarlanan sistemin, sadece bu sistemden menfaat devşirmek isteyenlerin adeta değirmenlerine su taşısın diye kurgulandığını görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle ‘Dünya beşten büyüktür’ sloganının vurgusunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 15 üyesinin 14’ünün oyuyla karar alamıyor. Çünkü bir ülke dediğim dedik çaldığım düdük diyerek bütün sistemi işlemez hale getiriyor” açıklamasında bulundu.


Türkiye’yi itibarsızlaştırılmaya çalışan ülkeler bulunduğunu kaydeden Erdoğan, misafir öğrencilere “Sizler de Türkiye’yi itibarsızlaştırma çalışmalarına karşı gittiğiniz ülkelerde doğruyu anlatın” diye seslendi. Erdoğan, şunları söyledi:


“Türkiye’nin itibarını ayaklar altına almaya çalışanlar bilmelidir ki bu katliamları, savaşları, terörü doğrudan veya dolaylı olarak destekleyen büyütenlerdir. Bu böyle olmak zorunda değil. Daha iyi bir dünya mümkün. 15 Temmuz’da bir darbeyi yenen Türk milletini bu sistemin egemenleri hiç övmedi. İşte demokrasinin zaferi diye hiç biri naralar atmadı. Ertesi gün aman darbecilere kıymayın dediler. Bu sistemin neden çürük bozuk olduğunu bunları yaşadığımız için anladık.”


"Yabancı Değil Misafir"


Baran, ATO olarak eğitime büyük önem verdiklerini, Türkiye’nin tanıtılması ve marka değerinin artmasına katkıda bulunacak projelerin içerisinde yer almayı çok önemsediklerini bildirdi. Türkiye’nin yabancı öğrencileri “misafir” olarak gördüğüne dikkati çeken Baran, “Ülke olarak misafir öğrencilerle küresel bilgi zenginliğine katkıda bulunmayı, dost ve kardeş ülkelerin akademik gelişimini sağlamayı, ekonomik kalkınma ve dayanışmayı desteklemeyi, sosyal ve kültürel iletişimi geliştirmeyi ve siyasi ve diplomatik ilişkilere kardeşlik tohumları ekmeyi amaçlıyoruz” dedi.


Türkmenistan’dan Azerbaycan’a, Afganistan’dan Suriye’ye yaklaşık 800 bin misafir öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü hatırlatan Baran, öğrencilere şöyle seslendi:


“Sizler bizim için çok önemli ve değerlisiniz. Sizler bizim üniversitelerimizde ilim irfan öğrendikten sonra bizimle kalırsanız ülkemizin kalkınma hedefinin aracı olarak bize katkı sağlarsınız. Ülkelerinize giderseniz de bizim için birer kültür elçisi sıfatıyla siyasi, sosyal, kültürel ve ticari alanlarda iki ülke arasında köprü vazifesi üstlenirsiniz.”


Uluslararası Öğrenciler Ödüllerini Aldı


Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından şiir, hikaye ve kısa film dalında dereceye giren misafir öğrenciler hediye ve ödüllerini aldı.


Kısa film dalında birinci olan Kırgızistanlı Manasbeg Maksudov’a ödülünü Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan verdi.


Hikaye dalının birincisi Burkina Fasolu Ouesseini Zorome’ye Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, şiir dalında birinci olan Azerbaycanlı Sabina Abbaslı’ya ise UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ödülünü takdim etti. Dereceye girenler öğrencilere dizüstü bilgisayar, THY gidiş-dönüş bileti ve milli takım forması hediye edildi. Jüri üyeleri ve konuşmacılara da tablo takdim edildi. Ödül törenine, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, milletvekilleri, belediye başkanları, rektörler, bürokratlar ve öğrenciler katıldı.

event-news-white

Other News