OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/15373e12d6eba4.jpg

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na bağlı Bâb-ı Âlem, Mihamandar UÖD ve Sefire-i Âlem UÖD’nin düzenlediği 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması-İstanbul etkinliği sona erdi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na bağlı Bâb-ı Âlem, Mihamandar UÖD ve Sefire-i Âlem UÖD’nin düzenlediği 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması-İstanbul etkinliği sona erdi. 10-11-12 Mayıs Eminönü Meydanında gerçekleşen program renkli görüntülere sahne oldu.

Halkımızın yoğun ilgisine neden olan program 103 ülkeden gelen misafir öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtmasıyla gerçekleşti. Etkinliğin açılışını İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından yapıldı. Programa valinin yanı sıra UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, etkinlikte yer alan ülkelerin konsolosları katıldı. Açılış konuşmaları sırasında ve sonrasında farklı sahne etkinlikleri yapıldı. Endonezya “Saman Dansı” gösterisi, Dikiy Kafkas Dans Grubunun gösterisi, Burundili öğrencilerimizden yerel dans ve başka gösteriler buna örnektir. İlk gün yağan yağmura rağmen katılımcıların ülke tanıtım stantlarına ve sahne etkinliklerine ilgisi yoğundu.

Programın ikinci ve üçüncü günü daha da renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe gelen misafirler stantları gezerek  ülkeler hakkında bilgi edindiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler. Kendi sırasında misafir öğrenciler kendi yöresel yemekleri ve içeceklerinden ikram ettiler. Çadırlara gelen misafirler Malezya tatlısı olan “Muz Pastası” ve “Jeli”, Suriye kahvesi “Mırra”, Cezayir hurması, Afganistan kuru yemişi ve kahvenin ana vatanından Etiyopya usulü kahvenin tadına bakma şansını buldular.  Sahne gösterilerinde bu defa da Kafkas Dansı gösterisi, Kırgızistanlı öğrencimizin dilinden Manas Destanı,  Yemen yerel dansı, minik Uygur öğrencilerden “Sema Dansı” ve diğer gösteriler katılımcıların ilgisini çekti.

event-news-white

Other News