OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/be5db759479164629895720df89d669c8.jpeg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : “Hedefimiz, Ülkemizdeki Misafir Öğrenci Sayısını 350 Bine Çıkarmaktır”

“Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKEN Vakfı geleneksel yemeğinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi, dost ve kardeş coğrafyaların öğrencileri için adeta bir eğitim-öğretim üssü hâline dönüştürdük. Türkiye Burslarıyla ve kendi hesabına okuyan 168 bin misafir öğrencimiz var. Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi.

 

“Gençlerin Farklı Sahalarda Kendilerini Yetiştirmeleri Önemlidir”

 

Dünyanın farklı ülkelerinde Türkiye’ye eğitim ya da gezi için gelen öğrencileri, o ülkelerdeki temsilciler olarak gördüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitim ve öğretime çok önem verdiklerini, gençlerin, asıl ilgi alanları yanında, dil eğitiminden sosyal kalkınma projelerine, siyasetten sivil toplum faaliyetlerine kadar çok farklı sahalarda kendilerini yetiştirmelerinin önem arz ettiğini bildirdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüzde tek bir alanda uzlaşmanın belli meslek grupları dışında değerini yitirdiğini, hem kendi konusunu iyi bilen hem de hayatın farklı alanlarında çalışmalar yapan insanların rağbet gördüğünü ifade etti.

 

Devlet olarak tüm gençlerin eğitim-öğretim ortamını iyileştirmenin mücadelesini verdiklerini, son 17 yılda Türkiye’de eğitim-öğretim altyapısını adeta baştan sona yenilediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76 olan üniversite sayısını 206’yı çıkardıklarını, akademik kapasiteyi güçlendirdiklerini aktardı.

 

“Tek tipleştiren, formatlayan, genç dimağların hayallerini karartan bir eğitim modeli yerine, daha özgürlükçü, daha yenilikçi, reformist bir modele geçmiş bulunuyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda resmî kurumların burslarıyla yurt dışında lisansüstü, doktora ve post doktora çalışması yapan bin 600 civarında Türk öğrenci bulunduğunu, gönüllü kuruluşlar, iş adamlarının desteklediği öğrenciler de dikkate alındığında bu sayının 3 bine yaklaştığını açıkladı.

 

Türkiye’yi Eğitim Üssüne Dönüştürdük

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi, dost ve kardeş coğrafyaların öğrencileri için adeta bir eğitim öğretim üssü hâline dönüştürdük. Türkiye Burslarıyla ve kendi hesabına okuyan 168 bin misafir öğrencimiz var. Hedefimiz, ülkemizdeki misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkarmaktır. İnşallah böylece, dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına gireceğiz” dedi.

event-news-white

Other News