OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/5b8ce52e50.png

UDEF’ Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirdiği “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” temalı 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Konya etabı, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesinin Destekleriyle Kılıçaslan Şehir Meydanında düzenlendi.

UDEF’ Cumhurbaşkanlığı himayelerinde,  41 ülke 75 şehirde gerçekleştirdiği  “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” temalı 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Konya etabı, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesinin Destekleriyle Kılıçaslan Şehir Meydanında düzenlendi. 

Etkinlik Beninli Hafız Dramane Talatou Yarı’nın Kuran tilavetiyle başlayan etkinlik açılış ve selamlama konuşmaları ile devam etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı konuşmada, Konya'nın Anadolu’nun kalbinde hoşgörünün, bilimin, ilmin merkezlerinden olduğunu ifade ederek "Bugün Konya, 95 ülkeden 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerimizin burada bulunmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün Konya Meydanı, hakikaten çok güzel, çok renkli. Bütün Konya’yı bugün ve yarın Kılıçarslan Şehir Meydanı'na bekliyoruz." diye konuştu.

Altay, dünyanın, dostluk köprülerinin güçlenmesine ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak, "Dünya şu anda güçlüler ve güçsüzler, zenginler ve fakirler olarak ayrılmış durumda. Buna itiraz eden bir liderimiz var. Bugün de bu sloganı kullanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyoruz." ifadelerini kullandı.
KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade de Konya’nın 800 yıldır eğitimin, ilmin ve bilimin merkezi olduğunu söyleyerek, etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

UDEF Başkan Yardımcısı Ali Arıkmert ise etkinlikte yaptığı konuşmada hem dernek üyelerine organizasyon kabiliyeti kazandırmak hem de Konyalıları, şehirlerindeki uluslararası öğrencilerin varlığından haberdar etmek amacıyla bu organizasyonu düzenlediklerini kaydetti. Arıkmert Bu yıl 41 ülke ve 75 şehirde gerçekleştirilerek bütün dünyaya örnek olan Uluslararası Öğrenci buluşmalarının gelecek yıllarda da dünya genelinde genişletilerek devam edeceğinin müjdesini verdi.  

İki Doğu İki Batı Uluslararası öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan ise Dünyanın dört bir tarafından Türkiye’ye ve Konya’ya eğitim için gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaya gayret ettiklerini, bu çalışmalar neticesinde gerçek kardeşliğe kapı araladıklarını, hedeflerinin zulmün, adaletsizliğin, yokluğun olmadığı, mazlumların ayağa kalktığı yeni bir geleceği dünyanın dört bir tarafına uzanan kardeşlik köprüleri ile ortadan kaldırmak olduğunu belirtti. 

 Uluslararası Hukukçular Birliği tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile "İslam Dünyasında Terör ve İnsan Hakları" sempozyumu için Konya’da bulunan TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve Ak Parti Milletvekili Reşat Petek, Uluslararası Hukukçular Birliği Nenel Sekreteri Av. Necati Ceylan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan ve farklı ülkelerden gelen hukukçularında katılımı ile gerçekleştirildi.

 5-6 Mayıs tarihlerinde iki gün devam eden etkinlik, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Konyalılardan yoğun ilgi gördü. Yağışlı hava koşullarına rağmen yaklaşık 150 bin misafir, ülke stantlarını gezip sahne gösterilerini izledi. Konyalı misafirlerine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşayan 60 farklı ülkeden görevli 600 uluslararası öğrenci iki gün boyunca kendi kültürlerini tanıttı. Ülkelerine ait yerel kıyafetler, geleneksel sporlar, tarih, sosyal hayat ve doğa güzellikleri gibi birçok konuda misafirleriyle sohbet eden öğrenciler, mutfak kültürlerini yansıtan yöresel lezzetlerden de ikramlarda bulundu.

Sahne gösterilerini takip eden ziyaretçiler, Dünya karması Kafkas Dansı, Endonezya Sajojo Dansı,  Gana Kral Yürüyüşü, Çeçenistan Perce gösterisi gibi, onlarca farklı performansı izleme fırsatını yakaladı.
 


event-news-white

Other News