OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bc09e924fb79841ceb7fa5327a272f8fd.jpg

Kovid-19 Sonrası Dönem Müslümanlar İçin Fırsat Olabilir

TUMED Uluslarası Mezunlar Derneği'nin Ankara şubesi tarafından haftalık olarak düzenlenen Mezunlar Divanı’nın bu haftaki toplantı konusu "Coronavirus Sonrası Yeni Dünya Düzeni: Sorunlar ve Fırsatlar” oldu. Programa online video konferans yöntemiyle katılan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)  Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, "Islam coğrafyası doğru ve hızlı adımları atarsa, coronavirus sonraki dönem, Müslüman dünyası için çok büyük bir fırsat olabilir." dedi.


 UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, online video konferans yöntemiyle katıldığı, "Coronavirus Sonrası Yeni Dünya Düzeni: Sorunlar ve Fırsatlar" adlı programda, gelecek dünya ile ilgili fikirlerini paylaştı.  Gazeteci Sorwar Alam'in moderatörlüğünde yapılan programda, mekan ve zaman farkı olmasına rağmen tüm dünyanın artık aynı anda aynı gündemi paylaştığının altını çizen Bolat,  "Bu da bizi dünyanın bir küresel köy olduğunu birbirimiz ne kadar yakın olduğunu açık bir şekilde gösterdi” ifadelerini kullandı. 


“Yeni Güç Merkezi Asya-Pasifik Olabilir”


Dünyanın bir geçiş dönemi yaşadığını bundan sonra tam anlamıyla dijital çağa geçeceğini vurgulayan Bolat, "Bu dönemde paniğe kapılmayarak, yeni süreci anlayan ve aklı selim karar veren kurum, kuruluş ve devletler başarılı olarak ortaya çıkacaktır." dedi. "Tam anlamıyla bilgi topluma geçmek için bu bir fırsattır," diyen Bolat, geçmişteki hataları tekrarlamamak gerektiğini savundu. Bu dönemde Türkiye'nin çok başarılı bir sınav verdiğini ve Türkiye bundan sonra daha güçlü olarak ortaya çıkacağını dile getiren Bolat, "ABD ve Avrupa Birliği bu süreçte kendilerinin ne kadar aciz olduğunu açık bir şekilde ortaya koydu. Bu durum AB'nin çöküşünü hızlandırabilir. Bundan sonra dünyanın yeni güç merkezi Asya-Pasifik bölgesi olabilir ve Türkiye'nin de ona göre hızlı adımlar atması lazım." dedi. 


“60 Bin Öğrencinin İhtiyaçları Karşılandı”


Bu süreçte UDEF'in çalışmalarından da bahseden Bolat, kendilerin yürüttüğü "evde kal yurtta kal" kampanyası ile Türkiye'de kalan uluslararası öğrenciler arasında COVID-19 ile ilgili bilinçlendirmeyi sağladığını ve bu süreçte UDEF ve himayesindeki dernekler olarak toplam 60 bin öğrencinin, hijyen paketi, gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını sağladıklarını söyledi.  Türkiye çeşitli şehirleri başta olmak üzere Kenya, Tanzanya, Arnavutluk, Kırgızistan, Lübnan, Mali, Bangladeş ve diğer ülkelerden katılan Türkiye Mezunlarının da fikir beyanı ve soru-cevap formatıyla devam eden TUMED Ankara Mezunlar Divanı’nın önümüzdeki haftalarda da hız kesmeden devam edeceği öğrenildi.

event-news-white

Other News