OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/35e8ba0231.png

“Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Adana etabı yoğun ilgi gördü.

“Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Adana etabı yoğun ilgi gördü.

Sarıçam Evliya Çelebi Uygulama Oteli salonu ve bahçesinde düzenlenen etkinliğine Vali Mahmut Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı , Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Akpınar, UDEF Temsilcisi Nuri Atıcı, Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı İbrahim Tokgöz ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı İbrahim Tokgöz, Kur-an'ı Kerim okunmasıyla başlayan etkinliğin açılışında yaptığı açıklamalarda derneğin kuruluş amacıyla gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler verdi. ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz, bu yıl 11. sini düzenledikleri etkinliğin amacının "Türkiye'de ve dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin tanışıp kaynaşmalarının yanı sıra ve farklı kültürleri tanımalarını sağlamak" olduğunu söyledi.

ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz’ün ardından UDEF Temsilcisi Nuri Atıcı kürsüyü devralarak “2004 yılında SADER ile başlayan süreç bugün Türkiye’de 60 derneğe ulaşmış vaziyette bu çalışmanın Ürdün’e, Endonezya’ya, Malezya’ya ve daha nice memleketlere de taşınması büyük önem arz ediyor. Bu çalışmanın yaygınlaştırılması ve yayılması ümmet bilincinin oluşturulması adına çok büyük bir adımdır. Dünya’nın 5’ten büyük olduğunun delili bu çalışma vesilesi ile bir araya gelmiş olan misafir öğrencilerdir” dedi.

Etkinliğe katılan Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, Türkiye'nin ve Adana'nın tanıtımına da katkı sağlayan uluslararası ölçekteki bu etkinliğin hayli önemli ve yararlı olduğuna dikkat çekti. Vali Demirtaş, "Bizler, kadim bir medeniyetin mirasçılarıyız. O medeniyet ki bünyesinde her dilden, her dinden, her renkten milyonlarca insanı, sulh ve selametle gölgelendirmiş; mazlumların sığınağı, zalimlerin korkulu rüyası olmuştur. Onun ardından hükmettiği coğrafyalarda maalesef kan, gözyaşına karışmıştır. Bugün de millet olarak, etrafımızdaki onlarca yangına, başımıza musallat edilen yerli ve yabancı bir yığın hain tertibe rağmen, sarp bir kale misali dimdik ayaktayız. Üzerimize oynanan her oyunu bozma, atalarımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkma azminde ve kararlılığındayız. Millet ve devlet olarak misyonumuzun farkındayız. Biliyoruz ki sadece gönül coğrafyamızın değil; tüm dünyanın, tüm dünya mazlumlarının ve mağdurlarının gözleri, aziz ve asil milletimizin üzerindedir. O sebeple kültürümüzün, inancımızın bizlere yüklediği kutsi vazifeyi layıkıyla yerine getirecek; şefkat ve merhamet medeniyetini yeryüzünde yeniden tesis edeceğiz" dedi.

Vali Mahmut Demirtaş’ın ardından kürsüye çıkan Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı ise “Türkiye olarak; Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Orta Asya'dan Afrika'ya kadar coğrafyamızda ki kardeşlerimizle ilişkilerimizi arttıracağız. Mazlumlara ve Mağdurlara sahip çıkacağız." Dünya 5'ten büyüktür" tezimizi daha ileriye taşıyacağız." Türkiye'ye gelerek, bizlere kendi kültürlerini, düşüncelerini tanıtan tüm misafir öğrencilerimize teşekkür ediyorum."

Protokol konuşmalarının ardından etkinlik, açılan stantlardaki yöresel ürünlerin tanıtımı, farklı ülkelere mensup öğrencilerin sergiledikleri dans, şarkı, şiir dinletileri ve ikramlar eşliğinde renkli görüntülerle sürdü.

event-news-white

Other News