OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/ccd210b627f74ee692e611082674858a.jpg

Öğrencilik Sempozyumunda 34 Ülkeden 71 Akademisyen Bildirilerini Sundu

Erzurum’da düzenlenen ve ana teması “Küreselden Yerele Yerelden Küresele Uluslararası Öğrencilerin Entegrasyonu” olan 4.Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu’nda ülkemizde eğitim gören binlerce uluslararası öğrencinin eğitim durumu, sunulan imkanlar ve sorunları masaya yatırıldı. 


UDEF’in (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) Atatürk Üniversitesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile beraber, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türk Hava Yolları’nın destekleri ile düzenlediği 4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu sona erdi.  


8 - 9 Aralık 2018 tarihlerinde Nene Hatun Kültür Merkezinde  ana teması “Küreselden Yerele Yerelden Küresele Uluslararası Öğrencilerin Entegrasyonu” başlıklı çalışmalar olan programa Türkiye ve yurtdışından akademisyenler katıldı. Ana Tema ve diğer alt başlıklarda 13 oturum 71 başlıkta sunulan tebliğlerle Türkiye ve Dünya genelinde var olan Uluslararası Öğrencilik meselesi farklı disiplinler ve kuramsal bakışlar ışığında yerli ve uluslararası uzman, akademisyen, araştırmacı, lisansüstü öğrenciler, STK temsilcileri tarafından incelendi. 


Programın ilk günü açılış ve protokol konuşmaları ile başladı. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu(UDEF) Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Koçan açılış ve selamlama konuşması gerçekleştirerek düzenlenen bu etkinliğin Türkiye ve dünya açısından önemine vurgu yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Başbakanlık Eski Baş Müşaviri ve Dünya Alimler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Korkmaz Ana Konuşmacı olarak sempozyumun ana konuşmasını gerçekleştirdi.


“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLİĞE DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ”


Açılış konuşmasını yapan UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat 2015 yılından beri farklı paydaşlarla uluslararası ğrencilik sempozyumunu gerçekleştirdiklerini, bu yıl da dördüncüsünü Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile organize ettiklerini ifade etti. UDEF’in yıl içerisinde yaptığı uluslararası organizasyonlara da değinen Bolat, bu programları uluslararası öğrencilere ve uluslararası öğrenciliğe dikkat çekmek için düzenlediklerini belirtti. Bolat konuşmasına şöyle devam etti: “UDEF olarak, ülkemize gelen uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmayı, onları birbirleriyle kaynaştırmayı, ülkemizde edindikleri birikimleri, farklı coğrafyalara taşıyabilecek vasıflı insanlar olmalarına katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Türkiye’nin 75 şehrinde 63 dernek ve 25 temsilciliğe, dünyanın 58 ülkesinde ise Türkiye Mezunları Dernekleri ve diğer kardeş kuruluşlara sahip, uluslararası bir sivil toplum kuruluşuyuz. Ülkemizin 2023 vizyonunda uluslararası öğrenci sayısı 350 bin olarak öngörülmektedir. Bu hedefe nitelikli bir şekilde ulaşmak için üzerimize düşeni yapma gayretindeyiz. Dördüncüsünü icra ettiğimiz sempozyumun amacı, ülkemizi dünya genelinde bir eğitim üssü haline getirmeye çalışmaktır. Bu seneki ana temamız Küreselden Yerele, Yerelden Küresele Uluslararası Öğrencilerin Entegrasyonu’dur. 34 ülkeden 71 akademisyen ve uzmanın katılımcı olduğu sempozyumda bu konuların tüm boyutları ele alındı. Daha önceki araştırma, çalıştay ve sempozyumlarımızla ülkemiz akademik literatürüne, uluslararası öğrencilik konusunda ciddi katkı sağlamış olmaktan ötürü mutluyuz. Bugüne kadar yapılan Uluslararası Öğrencilik Sempozyumlarında 92 Ülkeden 215 Bildiri sunulmuş ve bu sunumlar 3000 dinleyicinin katılımıyla 4300 Saat Oturum şeklinde gerçekleştirilmiştir.”


“UUSLARARASI ÖĞRENCİLER ŞEHRİMİZE RENK KATIYOR” 


Açılışta konuşma yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı da ana teması “Küreselden Yerele Yerelden Küresele Uluslararası Öğrencilerin Entegrasyonu” olan sempozyumun başarılı bir şekilde icra edilmesi temennisi ile 34 ülkeden 71 akademisyene üniversitemize hoş geldiniz dedi. Uluslararası öğrencilerin Erzurum’a renk kattığını, kültürlerarası etkileşime katkı sağladığını belirten Çomaklı bu tür uluslararası organizasyonların ayrıca Erzurum’a değer kattığını da ifade etti.


KORKMAZ: “TÜRKİYE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN BİR FIRSAT” 


Ana konuşmacı olarak sempozyuma katılan Başbakanlık Eski Baş Müşaviri ve Dünya Alimler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Korkmaz kendisinin de bir zamanlar uluslararası öğrenci olarak yurtdışında eğitim aldığını belirterek: “Uluslararası öğrenciliği ve uluslararası öğrencilerin yaşadığı zorlukları, problemleri bizzat yaşamış bir kişi olarak sizin eğitim alırken karşılaştığınız zorlukları çok iyi anlıyorum.” Dedi. Korkmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye uluslararası öğrenciler için çok önemli bir fırsattır. Türkiye’nin her şehri farklı bir özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Konya’da, Erzurum’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da velhasılı Türkiye’de okuyan uluslararası öğrenciler burada kazandıkları tecrübeleri ülkelerine aktaracak, ülkeleri ile Türkiye arasında gönül bağları kuracaktır. Uluslararası öğrenci çalışmaları daha yeni yeni başladığında Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’nde yaptığımız toplantılar, istişareleri hatırlıyorum. O dönemde Bâb-ı Âlem’den sonra Sefire-i Alem ve daha sonra başka illerde başka uluslararası öğrenci dernekleri kuruldu. Şimdi ise UDEF ile birlikte bu çalışmanın geldiği nokta uluslararası öğrenciler açısında sevindirici bir durumdur.”
Açılış konuşmaları ve ana konuşmanın ardından UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Ana Konuşmacımız Ömer Faruk Korkmaz ve diğer protokol üyeleri Sempozyum Hatıra Panosuna ilk imzaları attı.


Daha sonra program UDEF, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı ve Türkiye Maarif Vakfı’ndan temsilcilerin katıldığı panel sunumları ile devam etti. Panelin ardından iki gün boyunca, üç farklı salonda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bildiri sunumlarında, 46 Türkçe ve 16 İngilizce olmak üzere toplam 12 oturumda 62 tebliğ sunuldu.


Son bildiri sunumları oturumlarının ardından, 4. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu kapanış oturumu gerçekleştirildi. Sempozyum sonuç bildirisinin okunduğu kapanış oturumu hatıra fotoğrafı çekimi ile tamamlandı. 
 

event-news-white

Other News