OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/4a534c57d0.png

UDEF’in organizasyonu ile bu yıl 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın İzmir etabı, 27 Nisanda İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde gerçekleştirildi.

UDEF’in organizasyonu ile bu yıl 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması'nın İzmir etabı, 27 Nisanda İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Afrika’dan, Asya’ya, Avrupa’dan, Amerika’ya  farklı kıtalardan  misafir öğrencilerin katıldığı etkinlikte 61 farklı ülkeden misafir öğrenciler açtıkları tanıtım stantları ile ülkelerine ait; geleneksel eşyaları, yöresel yemekleri, ülkelerinin tarihi ve kültürel objelerini sergiledi. 

Fildişi Sahillerinden olan misafir öğrenci Mohamed Diarrasouba`nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İzmir Uluslar arası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç. Dr. Mehmet Çevik gerçekleştirdi. 
İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği Başkanı Doç.Dr. Mehmet Çevik “ 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın İzmir etabına ev sahipliği yaptığı için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yönetimine teşekkür ediyoruz.  6 yıldır dernek olarak misafir öğrencilerle ilgili faaliyetler yürütüyoruz. Dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler, şehrimizde okuyorlar, Türkçe de öğreniyorlar. Birbirleriyle kaynaşırken, eğitim ve öğretim hayatları boyunca karşılaşabilecekleri maddi ve manevi ihtiyaçların çözümüne ortak olmak için ve ülkemizde edindikleri birikimleri farklı coğrafyalara taşıyabilmeleri için çalışıyoruz. Bu gün 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması için aramızda bulunan herkese teşekkür ediyoruz` dedi.

Programda konuşma yapan UDEF Yurt Dışı Teşkilatlanma Koordinatörü Muhammed  Malik Taylan “7 kıtadan 115 bin öğrencinin renk kattığı buluşmaların, bu yıl daha da genişleyerek 41 ülke ve 75 farklı şehirde yapıyoruz. Ülkemize gelen öğrencilere, yabancı değil misafir öğrenci diyoruz. Türkiye’de eğitim alan ve öğrenim gören misafir öğrencilerimizin yer aldığı ve onların kültürel zenginliklerinin tanıtıldığı buluşmalarda, dünyanın dört bir ucunda kardeşlik köprüleri kurulmaktadır. Gönüllü medeniyet elçilerimiz ile bu yıl Onlarca Renk, Yüzlerce Kültür..."Dünya 5’ten Büyüktür" sloganıyla, dünyayı Türkiye’ye taşıyacağız. ” dedi.
Taylan konuşamasının bitiriken 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması için sponsor ve paydaş olan kurumalar teşekkür etti.

KYK İzmir İl Müdürü Hüseyin Güneş “Hiçbir kimsenin diğerinden ayrıcalığının olmadığını, dünyadaki tüm olumsuzlara rağmen gençlerin çok güzel şeyler başaracağına inandığını, gençlerin geleceğimiz olacağını” konuşmasında vurguladı. 

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ise konuk öğrencileri İzmir’de ağırlamaktan gurur duyduklarını ifade etti. Başkan Arslan “Sizler bizim gönüllü elçilerimizsiniz. Ülkelerinize gittiğinizde bizleri anlatınız. Sizlerle gurur duyuyoruz başarılar diliyoruz.” diye konuştu.

Programda konuşma yapan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Saffet Köse 
“İKÇÜ olarak 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın İzmir etabına ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Maalesef dünya vicdanını kaybetti. İnsan hakları, eşitlik, özgürlük dediler. Ama dünyayı ateşe verdiler. İnsana değer veren, hangi inançtan, hangi kültürden, hangi renkten, hangi coğrafyadan olursa olsun, insanı kardeş bilen bir zihniyete sahip olmamız gerekir. Bizler, farklılıkları zenginlik ve ahenk olarak gören bir inanca sahibiz. Gittiğimiz her yere bunu taşımamız lazım. O yüzden ülkelerinize döndüğünüze bu zihniyeti taşımanız sizlerden istirhamımızdır.” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmaları tamamlandıktan sonra misafir öğrenciler yerel dansları, tiyatro gösterileri, şiir ve şarkılarıyla katılımcılara unutulmaz anlar yaşattılar. 

event-news-white

Other News