OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/fe01a89828.png

UDEF’in bu yıl, T.C Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirdiği 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Samsun etabı nihayete erdi.

UDEF’in bu yıl, T.C Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirdiği 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Samsun etabı nihayete erdi.

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile bir araya gelen misafir öğrenciler açmış oldukları ülke tanıtım stantları ile ülkelerine ait eşyaları, yöresel yemekleri ve dansları ziyaretçilerine tanıtma imkanı buldu. Yöresel dans ve müzik gösterileri ile Samsunlulara kültürel bir şölen yaşatan misafir öğrenciler, Samsunluların ülkeleri hakkında merak ettiği soruları da yanıtladı.

Etkinliğe Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavut, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Çelik, Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı ve OMÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı, çok sayıda misafir öğrenci ve vatandaş katıldı.

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Ben Türkiye’nin bundan çok uzun yıllar önce belki bir dönem için ara verdiği, kaybettiğini düşündüğü bütün değerlerine, özüne, bütün birikimlerine ve her şeyden önemlisi o ‘kaybettik mi acaba’ dediğimiz içimizdeki özgüvene yeniden kavuştuğumuz günleri taşıyoruz. Arkamdaki yazı çok değerli ‘Onlarca renk, yüzlerce kültür dünya 5’ten büyüktür’. Bu vurguyu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, BM kürsüsünden; masumların sesine sessiz kalan, onların gözyaşlarını görmezden gelen, onların çığlıklarına, acılarına el uzatmayan tüm dünya liderlerinin gözlerinin içine bakarak BM kürsüsünden ‘dünya 5’ten büyüktür’ diye haykırmıştı. Bugün bizler bu medeniyetin temsilcileri olarak, bu anlayışa sahip olanlar olarak, bu emaneti bize bırakan ecdadın torunları olarak bugün gördüğümüz bu manzaradan dolayı büyük bir memnuniyet içerisindeyiz. Türkiye artık sadece güvenilir bir liman değil. Türkiye sadece ülkesindeki savaştan kaçanların sığındığı bir ülke değil, aynı zamanda nitelikli ve kaliteli eğitim almak isteyenlerin, dünya çapında çok büyük bir anlam ifade eden bu eğitime ulaşmak isteyenlerin de öncelikli tercihlerinden biridir” diye konuştu.

Samsun’a gelmek isteyen misafir öğrencilerin ailelerine ücretsiz konaklama imkanı sağlayacaklarını belirten Samsun Valisi Osman Kaymak ise programda yatığı konuşmada, “Misafir öğrencilerin burada eğitim öğretimlerini sürdürürken Samsun’u ve Türkiye’yi de tanımalarını istiyoruz. Tabi ki tanırken ailelerinin de gelmesini istiyoruz. Aileler Samsun’a geldiklerinde maddi sıkıntı yaşayabilirler. Bizlerde valilik olarak destek olacağız. İnşallah bu çocuklarımız OMÜ’den mezun olmadan önce mutlaka ailelerini Samsun’da getirsinler, Samsun’u ve Türkiye’yi tanımalarını istiyoruz” dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından açılış kurdelesini birlikte kesen protokol üyeleri daha sonra uluslararası öğrencilerin kendi kültürlerini sergiledikleri stantları gezdiler.

event-news-white

Other News