OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/7d29f6c8c7.jpg

Şanlıurfa'da "Biz Kardeşiz, Biz Geleceğiz" sloganıyla bu yıl 9'uncusu düzenlenen "Uluslararası Öğrenci Buluşması" 21 ülkeden çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Şanlıurfa'da "Biz Kardeşiz, Biz Geleceğiz" sloganıyla bu yıl 9'uncusu düzenlenen "Uluslararası Öğrenci Buluşması" 21 ülkeden çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Esentepe Mahallesi'ndeki Mavi Marmara Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlik Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Eğitim Birimi Sorumlusu Selman Duran, Türkiye'de öğrenimlerini sürdüren uluslararası öğrencileri kardeşleri olarak kabul ettiklerini söyledi. Onları en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını dile getiren Duran, şöyle konuştu:

"Türkiye'de eğitim gören 186 ülkeden 110 bin öğrencinin kamuoyu tarafından bilinmesi, uluslararası öğrencilerinin organizasyon kabiliyetlerinin artırılması ve kendi ülkelerini gönüllü olarak tanıtmaları için bu yıl da 43 kentte bu faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımız 15 Mayıs'a kadar devam edecek ve 15 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bunun finalini gerçekleştireceğiz. Biz bu öğrencilerimizi misafirlerimiz olarak görüyoruz. Bizim inancımız ilim için yola çıkanlara destek olmayı öğütlüyor. Bu sebeple ülkemize gelen öğrencilerimize yabancı değil misafir diyoruz."

Duran, kendilerine destek veren tüm kurumlara teşekkür etti.

Programda daha sonra Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Makedonya, Yunanistan, Afganistan, Azerbaycan, Fas, Filistin, Komor Adaları, Malawi, Moritanya, Somali, Suriye, Türkmenistan, Tacikistan, Yemen, Moldova, Kırım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Şanlıurfa'da eğitim gören öğrenciler ülkelerini ve Türkiye'yi anlattı.

Türkiye’yi anlatan öğrencilerden Afganistanlı Mirwais Azami Türkiye olan sevgisini anlatı. Türkiye’de okuyan öğrencilerin Türkiye’ye dua etmesini isteyen Azami “Türkiye’de eğitim gördüğümüz müddet sadece burada eğitim görüp yiyip yatmak değil. 5 vakit namaz kıldığınızda Türkiye’nin ilk başta cumhurbaşkanına, başbakanına ve değerli başka Türk halkına dua edeceksiniz bu nimetleri Allah bizden sorar biz orada ne diyeceğiz. Bol bol dua etmeliyiz. Ama biz bugün öğrenci olarak misal olarak Türkiye’nin ordusuna fiziki, maddi destek veremeyiz ama dua edebiliriz. Çünkü bugün İslam merkezini ben Türkiye ilan ediyorum. Niye, çünkü Türkiye her yerde mazlumdan her yerde Müslümandan her yerde ümmeti savunuyor. Başka hangi ülke var burada şimdi çünkü her vatan karışık.  Bugün espiri olarak anlayım geçende ilk geldiğimde dedim ki ben Türkiye’de evleneceğim Türkiye’de kalacağım, Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler ama maalesef Afganistan’ın içinden haberim yokmuş baktım ki Afganistan’da zalimler tarafın onlarca oyun oynanıyor” dedi. 

 

 

event-news-white

Other News