OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/6037267b4c.png

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından bu yıl “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Sudan etabı büyük bir çoşku ile gerçekleştirildi.


 
Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından bu yıl “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Sudan etabı büyük bir çoşku ile gerçekleştirildi.
 
Dostluk Kongre Merkezindeki etkinliğe farklı 84 ülkeden 500 misafir öğrencinin katıldığı programda; Osmanlı Musikisi Grubu ezgileri, Afrikalı misafir öğrenciler ise dansları ile programa renk kattı. 

Yabancı Değil Muhacir
 
Sudan Sosyal ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Adem etkinlikte yaptığı konuşmada, "Sudan'a yüzlerce milletten öğrenci eğitim için geliyor. Sudan misafirperver bir ülkedir. Biz onları muhacir olarak görüyoruz. Kapımız onlara sonuna kadar açıktır." ifadelerini kullandı.
 
İnsanlar Birlik ve Kardeşlik İçerisinde Yaşamalıdır

Türkiye'nin Sudan Büyükelçisi İrfan Neziroğlu da "Gençler sizler geleceğin idarecileri olacaksınız. Kendi ülkenize döndüğünüzde kazandığınız tecrübeleri aktaracaksınız. O yüzden bu tür organizasyonları çoğaltın çünkü insanlar birlik ve kardeşlik içerisinde yaşamalıdır. Hepimiz bir vücudun azaları gibiyiz." dedi.

Hepiniz Bir Ümmetin Çocuklarısınız

Tulabil Vafidin ( Uluslararası Öğrenci Dayanışma Derneği) Başkanı Abdulla Makki Sadik da "Hepiniz farklı ülkelerden gelip farklı üniversitelerde farklı bölümler okuyabilirsiniz ama hepiniz bir ümmetin çocuklarısınız. Biz bir milletiz ve 5'ten büyüğüz" dedi.

160 Ülkeden 150 Bin Türkiye Mezunu

UDEF Özel Kalem Müdürü ve Tumed Başkan Yardımcısı Aslan Bekiroğlu da "Şu anda dünya üzerinde Türkiye'ye gelip mezun olan 160 ülkeden 150 bin Türkiye mezunu vardır. 02 Mart 2016 tarihinde kurulan TUMED Uluslararası Mezunlar Derneği olarak şimdiye kadar ulaştığımız ve bire bir iletişimde olduğumuz 3500 üzerinde mezunumuzla bu alanda çalışan ilk ve tek STK olmanın gururunu yaşıyoruz." dedi. 

Dünya 5’ten Büyüktür

UDEF Temsilci Yusuf Küskü, öğrenci buluşmalarının bu sene 11'incisinin gerçekleştirildiğini kaydetti.
Küskü, "Bu yıl 'Dünya beşten büyüktür' sloganıyla yola çıktık. 41 ülkede ve 75 şehirde öğrenci buluşmalarını gerçekleştiriyoruz. Onlarca sesi ve onlarca kültürü buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Türkiye’nin Sudan Büyükelçisi Doç. Dr. İrfan Neziroğlu, Sudan Sosyal ve Kalkılmadan sorumlu Devlet Bakanı İbrahim Adem, Sudan Devlet Bakan Vekili Ahmet Muhammet Osman, Uluslararası Afrika Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Dr. Muhammed Osman, Afrika Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Dr. Usama A. Rayis, Tika Sudan Koordinatörü Ahmet Sarıtaş, Maarif Vakfı Sudan okulları Müdürü Taha Şen, Sudan Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fahri Yılmaz,   İHH İnsani Yardım Vakfı Sudan Temsilcisi Fethullah KirenciUDEF Özel Kalem Müdürü ve Türkiye Uluslararası Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı Aslan Bekiroğlu, UDEF Temsilcisi ve Müsenna Uluslararası Öğrenci Derneği Genel Sekreteri Yusuf Küskü, Tulabil Vafidin ( Uluslararası Öğrenci Dayanışma Derneği) Başkanı Abdulla Makki Sadik ve Genel Sekreter Muhammed Al Kadi ve bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi’nin katıldığı programa, 45 farklı ülkeden öğrenci birliği başkanları da iştirak etti.
 
Buluşmanın bitimine UDEF ve Tulabil Vafidin arasında iyi niyet protokolü imzalandı. Program Türkiye ve Sudanlı yetkililere gösterdikleri ilgi ve lakadan dolayı teşekkür plaketi takdim ederek son buldu.

event-news-white

Other News