OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b3819_Akh2XLx.png

TRT Haber, UDEF’i ve Türkiye’deki Uluslararası Öğrencileri Gündeme Getirdi…

Dünyanın dört bir yanından ülkemize eğitim için gelen uluslararası öğrencilere yönelik yürüttüğü çalışmalarla kamuoyu tarafından büyük takdir gören federasyonumuz, son yıllarda Türkiye’de eğitim alan uluslararası öğrenci sayısındaki hızlı yükselişle birlikte TRT Haber tarafından gündeme taşındı.

         Son 5 yılda Türkiye'de okuyan uluslararası öğrenci sayısı 3 kattan fazla artarak 224 bine ulaştı. 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında yaklaşık 26 bin öğrenci yeni kayıt yaptırırken, bu sayı 2020-2021 yılında 80 bini aştı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın Türkiye için 2023 yılında hedef gösterdiği uluslararası öğrenci sayısı ise; 350 bin.Federasyonumuz bu vizyon çerçevesinde öğrencilere yönelik kucaklayıcı ve kapsayıcı adımları gerek yurt içini tamamiyle çevreleyecek dernek ve temsilcilikleriyle gerekse yurtdışındaki partner kuruluş ve dernekleriyle atmakta, Biz Bir Milletizvurgusuyla onları “yabancı” olarak değil “bizden biri” olarak tanımlamaktadır. 

Öte yandan Avrupa’da artan ırçılık ve İslamafobi…

Öğrencilerin Türkiye’yi tercih etmelerinde rol oynayan etkenlerin başında Avrupa'da artan ırkçılık ve İslam karşıtlığı yatıyor.

         Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanımız Doç. Dr. Osman Akgül konuya ilişkin TRT Haber’e verdiği demeçte şöyle konuştu: "Uluslararası öğrencilerin Türkiye'yi tercih etme sebeplerinin başında kültürel benzerlik ve yakınlık geliyor. Türkiye'nin son dönemde tüm dünyada izlemiş olduğu dış politikaların aktifliği, başarıları bu anlamda uluslararası öğrencilerin tercih sebebi olarak gördüğünü görüyoruz.”

Müslüman öğrenciler Türkiye’yi tercih etmede birinci sırada…

         Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin yüzde 90’ına yakınını Müslümanlar oluşturuyor. Kendilerini burada daha rahat hissetmeleri Avrupa’daki gibi ırkçılığa ve İslamafobi’ye maruz kalmamaları, Türkiye'yi tercih nedenleri arasında yer alıyor. Öyle ki ilk tercihi Avrupa ülkeleri olan Müslüman öğrencilerden birçoğu orada karşılaştıkları bu tür olumsuzluklardan dolayı eğitimlerini sürdürmek için Türkiye’ye geliyor.

         İranlı Öğrenci Avaz Dordı Sadri, "Buranın ortamı çok samimi. Burada kendimi ülkemde hissetmiş gibi oldum" dedi. 

"Avrupa'da yükselen sağcılık ve ırkçılık var"

 

         Avrupa’da artan ırkçılık ve İslam karşıtlığının öğrencileri Türkiye'ye ittiğini söyleyen Başkan Akgül şu açıklamayı yaptı:

         "Batı'da, Avrupa'da çok yükselen bir sağcılık, ırkçılık var. Irkçılık dediğim zaman, Avrupa'da İslamofobi ile birlikte anılır oldu. Dolayısıyla bazı ülkeler var ki bu karakteri yoğun şekikde yaşıyorlar ve hissediyorlar. İster istemez de endişeleri çok yüksek seviyede oluyor ve onun için Türkiye'yi tercih ediyorlar."

"Paylaştığımız din değerlerimiz var"

 

         Türkiye'yi tercih etme sebebini anlatan Çadlı öğrenci Djaranabı Djıbrıne ise, "Ailemle istişarede bulundum. Onlar Türkiye'de rahat edebileceğimi düşündüler. Paylaştığımız din değerlerimiz var" dedi. 

Kaynak: TRT Haber

event-news-white

Other News