OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/33a0ea10c0.png

UDEF’in T.C Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirdiği 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Tekirdağ etabı Bedesten Meydanında tertip edildi.

UDEF’in T.C Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirdiği 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Tekirdağ  etabı  Bedesten Meydanında tertip edildi.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Cömertler, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Namık Kemal Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcıları Sedat Sümbül ve Fevzi Kıran, Tekirdağ Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Ülkü Uslu, Tekirdağ İl Göç İdaresi Müdürü Ömer Gümüş, İŞKUR İl Müdürü Yaşar Esen, Tekirdağ İHH Başkanı Süleyman Çalışkan, Tekirdağ İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Bayram Meral, UDEF Temsilcisi Abdullah Mesut Sürücü ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve Tekirdağ halkı katıldığı program renkli görüntülere sahne oldu.

Suriyeli misafir öğrenci Muhammed Dibis’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Rahim Celep gerçekleştirdi.

Rahim Celep konuşmasında; “UDEF’e bağlı Tekirdağ Uluslararası Öğrenci Derneğimiz, yurtdışından Türkiye’ye, eğitim için gelen öğrencilere, eğitim ve rehberlik hizmeti vermek amacıyla 4 sene önce Tekirdağ’da kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.  “Biz Bir Milletiz”  sloganıyla yola çıkan TUDER,  2010-2011 eğitim öğretim yılında sayıları 64 olan, bugün ise muazzam bir artış ile sayıları 533'e ulaşan misafir öğrenciler için eğitim faaliyetleri ve sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Bu sayede farklı coğrafyalardan gelmiş yüzlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuuru verilmektedir. Tekirdağ’da gerek resmi ve gerekse diğer sivil toplum kuruluşları bizleri tanıdıkça ve yaptığımız işin önemini gördükçe değerli katkılarının arttığı görmekteyiz. Hepsine buradan teşekkür ediyorum.” dedi.

Uluslararası öğrenciler adına konuşma yapan Yunanistan (Batı Trakya)’dan Fuat Ali ise “Bugün burada dünyanın dört bir yanından gelip Tekirdağ da geleceğimiz için bizlerle birlikte yürüyen sizlerin desteği ve katkılarıyla “11. Uluslararası Öğrenci Buluşması” programımızı gerçekleştiriyoruz. Bizlere kucak açtığınız ve değerli katkılarınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz. Dünya hızlı bir dönüşüm içerisinde, bu süreçte milyonlarca insan evsiz barksız hatta vatansız kalıyor, sağlıksız koşullarda açlıkla mücadele ederek hayatta kalmaya çalışıyor ve vicdanını unutmuş insanlıktan, merhamet bekliyorlar. Ancak hepimiz şahidiz ki, Türkiye, bu mazlum insanlara kucak açıyor ve durduğu yerde nutuklar atmak yerine, bu insanların ellerinden tutuyor kimisine ilaç kimisine gıda kimisine barınak kimisine de eğitim olarak ulaşıyor. Ve şunu çok iyi biliyoruz, Türkiye’nin başarısı, güçlenmesi ve ilerlemesi, sadece bu ülkenin değil dünyadaki tüm mazlum milletlerin de menfaatinedir, bizler bu güce güç katmak için buradayız. Biz Türkiye’yi çok seviyoruz, burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Ve Türkiye de bulunan 203 ülkenin gençleri olarak hep beraber dünya beşten büyüktür diyoruz” dedi.
UDEF Temsilcisi Abdullah Mesut Sürücü ise yaptığı konuşmada “UDEF her geçen gün büyüyor. Dernek sayımız artıyor. 11. sini yaptığımız öğrenci buluşmamız bu sene 41 ülkede ve 75 şehirde yapılıyor. Final Programımız ise 12 Mayıs ta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılacaktır. Buradan herkesi davet ediyorum” dedi.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ise yaptığı konuşmada “Namık Kemal Üniversitesi olarak Uluslararası Öğrencilere büyük önem vermekteyiz. Halen mevcut olan 533 uluslararası öğrenci sayımızı ilave kontenjanlar koyarak arttırdık. Bu sene yapacağımız YÖS sınavına yaklaşık bine yakın aday başvurmuştur. Eğitimlerinin yanında öğrencilerimizin sosyal ve kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlayan TUDER benzeri derneklerin yaptıkları faaliyetlerin çok önemli olduğunu biliyoruz ve kendilerini destekliyoruz.” dedi.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ise yaptığı konuşmada “Bu güzel günde misafir öğrencilerimizin hazırlamış oldukları bu güzel etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan ve dünyanın her bölgesinden farklı renklerden farklı dillerden kardeşlerimizle birlikte olmaktan ve onların gelecek için yeni bir yaşam mücadelesi için hazırlamaktan, onların eğitimlerine katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum.  Bu kardeşlerimiz Tekirdağ da aldıkları eğitimle kendi ülkelerine döndüklerinde donanımlı birer Türkiye elçisi olarak hem kendi ülkelerine katkı sağlayacaklar hem de birer kültür elçisi olacaklar. Yapılan bu tür etkinliklerle de Tekirdağ halkımızın bu öğrencilerle kaynaşması onları tanıması sağlanmış olmaktadır. Ben başta UDEF olmak üzere onun buradaki dernek başkanlığına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının kesilen kurdele ile basına poz veren protokol üyeleri misafir öğrencilerin açtığı ülke tanıtım stantlarını gezdi. Farklı coğrafyalardan gelerek Tekirdağ’da eğitimini sürdüren onlarca misafir öğrenci açtıkları stantlarda ülkelerine ait; yöresel yemekleri ziyaretçilerine ikram etti. Yöresel danslar, yöresel müzikler ve ülke tanıtımları ile renkli bir programa tanıklık eden Tekirdağ halkının da etkinliğe yoğun ilgisi vardı.

event-news-white

Other News