OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b48a329f64b7644ab9a7477f8390d6ee8.jpeg

Türkiye COVID-19 ile Mücadele Sürecinde de Uluslararası Öğrencileri Unutmadı

Anadolu kültür ve irfanının bir gereği olarak UDEF kendisine bağlı 65 Uluslararası Öğrenci Derneği ve gönüllü irtibatları ile birlikte; bireysel gönüllü bağışçıları, çeşitli STK’lar, kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle, binlerce uluslararası öğrenciyi koranavirüs karantinası sürecinde yalnız bırakmıyor.


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ün etkisi gün geçtikçe artıyor. Koronavirüs nedeniyle dünyanın her yerinde gerekli önlemler alınmaya devam ederken ülkemizde de gerekli tedbirler alındı. Bu kapsamda, eğitim almak için ülkemize gelen uluslararası öğrenciler de alınan kararlara harfiyen uyarak bu zor süreci atlatmayı çalışırken, UDEF kendisine bağlı 65 Uluslararası Öğrenci Derneği ve gönüllü irtibatlarının yanı sıra; Bireysel gönüllü bağışçıları, sivil toplum kuruluşları ve Kamu kurum ve kuruluşlarının desteği ile misafir öğrencileri unutmadı.


Türkiye’nin her köşesinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde eğitim alan uluslararası öğrencilere karantina süreci boyunca kapıları çalınarak yardım eli uzatıldı. İçinde temel gıda malzemelerinin bulunduğu 2.234 gıda kolisi, yardım talebinde bulunan uluslararası öğrencilere dağıtıldı. Bunun yanı sıra misafir öğrencilerin kaldıkları ev ve yurtlara; kişisel temizlik malzemesi, sabun ve el dezenfektanları gibi gereçler temin edildi. Gıda ve temizlik ihtiyaçlarının yanı sıra uluslararası öğrencilere gönüllü bireysel bağışçıların destekleri ile nakdi yardımlarda yapıldı. 


Yardıma İhtiyacı Olan Uluslararası Öğrenciler Var


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat süreç içerisinde uluslararası öğrencilerin her zaman yanlarında olduklarını belirterek, “Çok şükür karantina süreci boyunca bireysel gönüllü bağışçılarımızın, Valiliklerimizin, Belediyelerimizin, Kızılayın, IHH’nın, Diyanet Vakfı’nın, KKTC Vakıflar İdaresi’nin, Memur-Sen’in, Beşir Derneği’nin, Enderun Eğitim Vakfı’nın ve çok sayıda diğer STK’ların destekleri ile misafir öğrencilerimize yardımlar ulaştırıyoruz. Şuana kadar talep doğrultusunda 9,133 uluslararası öğrencimize yardım götürebildik. Fakat yardıma ihtiyacı olan daha binlerce misafir öğrenci kardeşimiz var bunlara da yardım elimizi uzatabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


Çalışmalarımızı Online Ortama Taşıdık


Türkiye’de şuan 203 farklı ülkeden 178 bin uluslararası öğrencinin olduğunu ifade eden Başkan Bolat, “Uluslararası öğrencilerin maddi ihtiyaçlarının yanında manevi ihtiyaçlarını da karşılamak için, eğitim, öğrenci ve sosyal çalışmalarımızı online ortama taşıdık, 65 Uluslararası Öğrenci Derneği ve gönüllü irtibatlarımız ile birlikte; Türkçe ve İngilizce dil seminerleri, YÖS, grafik tasarım, kur'an-ı kerim okuma seminerleri, şiir ve ezgi geceleri, online akademik danışmanlık eğitimleri, mezun programları, bilgi yarışmaları, seminerler, konferanslar, ülke tanıtım günleri ve tez sunumları gibi bir çok faaliyeti canlı yayında internet ortamında gerçekleştiriyoruz” dedi.

event-news-white

Other News