OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b90d45237d.png

"Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez."

                                 

"Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez."  (Tirmizî, Savm: 82) 

Ramazan ayının gelmesi ile UDEF'e bağlı dernek ve temsilciliklerimiz uluslararası öğrencilerimizi yanlız bırakmadı.Peygamber Efendimizin "Kim bir Müslüman kardeşine iftar vakti yemek yedirirse, onun sevabı kadar da kendisine sevap yazılır. Yemek yedirdiği kimselerin sevabından da hiçbir şey eksilmez."  (Tirmizî, Savm: 82) hadisinden yola çıkarak 54 derneğimiz ,her akşam uluslararası öğrencilere yönelik iftar programları düzenlemektedir.Memleketlerinden ve ailelerinden uzakta yaşayan öğrencilerimizin özlemini bir nevi gidermek,Ramazan ayının bereketinden yararlanarak kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek adına Ümmetin gençleri İftarlarını beraber yapıyorlar. Balkanlar’dan Güney Afrika’ya Kafkasya'dan Asya’ya kadar Onlarca ülkenin gençleri “Bir Millet” olarak iftar yapıyorlar.

Adana Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği bu ramazanın ilk iftarını 28 ülkeden 120 öğrencinin katılımı ile ailecek (Ümmetin Gençleriyle) yaptı. Filistin'den, Yemen'den, Çeçeçenistan'dan, Kazakistan'dan, Pakistan'dan, Lübnandan, Somali'den, Gine'den, Filipin'den, Ruanda'dan, Ürdün'den, Çad'dan, Nijerya'dan, Moritanya'dan, Tacikistan'dan, Orta Afrika'dan  ve birçok farklı ülke ve coğrafyadan uluslararası öğrencilerdi. Ülfet Derneği merkezinde gerçekleşen organizasyonda öğrenciler iftar öncesi İlahiyatçı Prf. Dr. Fatih Yahya AYAZ hocayı dinlediler.

Aynı şekilde Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Deneği de her yıl geleneksel olarak düzenlediği "Yeryüzü Milleti Aynı Sofrada" temalı iftar programı bu sene İstanbul Fatih Mimar Sinan Stadı'nda yüzlerce uluslararası öğrenci ve misafirin katılımı ile gerçekleştirildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kara'nın konuşması ile devam etti. Ezanın okunması ile açılan iftar ve ardından cemaatle kılınan namaz ile program nihayete erdi.

Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneğimiz ise  her sene olduğu gibi bu sene de ramazan boyunca her akşam misafir öğrencileri ağırlamaktadır. Ortalama 100 öğrenci ile gerçekleştirilen iftarlar huzur, neşe ve bereket dolu anılara dönüşürken uluslararası öğrenciler bu etkinlikten gayet memnun olduklarını belirtiyorlar. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte,  Yedi Kıta Uluslararası Öğrenci Derneği de iftar faaliyetlerine başladı. Yedi Kıta Uluslararası Öğrenci Derneği Ramazan ayı boyunca her gün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte illerine dünyanın dört bir yanından eğitim için gelen 60 uluslararası öğrenciye iftar veriyor.

Erzurum'daki derneğimiz'de Ramazan süresince farklı ülkelerden öğrenciler tarafından hatimler okunuyor. İftardan bir saat önce sohbetlerle Ramazanın manevi iklimi tüm boyutlarıyla ERULDER’de yaşanıyor.  ERULDER Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Halis "ERULDER yıl içerisinde yaptığı birçok çalışma ile misafir öğrencilerimize ev sahipliği yapıyor. Ramazan ayı boyunca da her gün 30 öğrencimizle iftar yapıyoruz. Derneğimizin merkezinde icra ettiğimiz iftarlar, Müslüman ülkelerden şehrimize gelen öğrencilerimizi Ramazan ayının bereketiyle bir araya getiriyor.Bu iftarların düzenlenmesine vesile olan hayırseverlerimize özellikle teşekkür ediyorum" dedi.

Kıbrıs'ta birincisi gerçekleştirilen “Kardeşlik” temasıyla 50 farklı ülkeden genç, STK ve çeşitli kurumlar iftar organizasyonunda bir araya geldi. Kıbrıs’ta faaliyetler gösteren Evrensel Sevgi ve Kardeşlik Derneği (ESKAD) ile Kıbrıs Uluslararası Öğrenci Derneği (CISA), düzenledikleri iftar organizasyonuyla 50 farklı ülkeden genci bir araya getirdi. Birlik olmanın önemine vurgu yapılan iftar programında, mazlum coğrafyalarda zulüm gören Müslümanlar için dualar okundu.

event-news-white

Other News