OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b850fccd0556043c6b3f0ed3d380b91d5.jpeg

UDEF 5. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu Edirne’de Gerçekleşti

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından bu yıl 5. si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Sempozyumunda  “Sosyal ve Beşerî Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri ile Uluslararası Öğrencilik” konuları masaya yatırıldı.


UDEF tarafından, Uluslararası Öğrenci Sempozyumunun 5. si Trakya Üniversitesi iş birliği ile 6-8 Aralık 2019 tarihlerinde Edirne’de gerçekleştirildi. Sempozyumda her yıl olduğu gibi Türkiye’de eğitimlerine devam eden Uluslararası Öğrencilerin katılımıyla “Sosyal ve Beşerî Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri, Uluslararası Öğrencilik” konuları ele alındı.


Programın ilk günü açılış ve protokol konuşmaları ile başladı. Açılış ve selamlama konuşmasında UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat; 2015 yılından beri farklı paydaşlarla uluslararası öğrencilik sempozyumunu gerçekleştirdiklerini, bu yıl da beşincisini Trakya Üniversitesi ile organize ettiklerini ifade etti.


Türkiye'yi Dünyada Eğitim Üssü Haline Getirmeye Çalışıyoruz


Ayrıca Başkan Bolat, uluslararası öğrenci sempozyumlarının amacının, Türkiye’yi dünya genelinde bir eğitim üssü haline getirmeye çalışmak olduğunu vurguladı ve konuşmasına şöyle devam etti. “Bu seneki sempozyumumuzda Sosyal Bilimlerden Fen Bilimlerine, Mühendislik Bilimlerinden Uluslararası Öğrenciliğe kadar birçok disiplinde 204 bildiriyi dinlemiş olacağız. 50 farklı ülkeden ve Türkiye’nin muhtelif üniversitelerinden 180 uluslararası öğrenci ve araştırmacıların katılımcı olduğu ve 2 gün sürecek olan sempozyumda tüm bu konular detaylıca ele alınacaktır. Daha önceki araştırma, çalıştay ve sempozyumlarımızla ülkemiz akademik literatürüne, uluslararası öğrencilik konusunda ciddi katkılar sağlamış olmaktan mutluyuz. Bugüne kadar yapılan Uluslararası Öğrenci Sempozyumlarında 95 ülkeden 290 bildiri sunulmuş ve tüm bu sunumlar daha sonra akademik kitaplara dönüştürülerek neşredilmiştir”  dedi.


Sizler Bizim Gönüllü Medeniyet Elçilerimizsiniz


Programda konuşan Ak Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal ise dün akşam Ankara’da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendi ile beraber olduklarını belirterek kendisinin uluslararası öğrenci sempozyumuna katılan herkese selam gönderdiğini belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti “Sizler bizim gönüllü medeniyet elçilerimizsiniz, biz sizlere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz ve burada edindiğiniz tecrübeleri farklı coğrafyalara taşımanızı bekliyoruz” dedi.


Milletvekili Dr. Fatma Aksal’dan sonra kürsüye çıkan Büyükelçi Volkan Türk Vural ise Fransa’da bulunduğu süre boyunca Türkiye’ye uluslararası öğrenci getirmek konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek  “Uluslararası öğrenciler bulundukları coğrafyaların kültürleri kendi coğrafyalarına ve diğer farklı coğrafyalara taşıyor. Fransa’da bulunduğumuz süre boyunca Türkiye’ye uluslararası öğrenci getirme konusunda da çeşitli çalışmalar yapmıştık. İnanıyorum ki Türkiye bu alanda her geçen gün daha fazla ilerleme kaydedecektir” dedi.


"En çok Balkanlı Öğrenci Trakya Üniversitesinde"


Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise; üniversite olarak Balkanlar'ı misyon edindiklerini belirterek, "Trakya Üniversitesi, Türkiye'de en çok Balkanlı öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitedir." dedi.
Rektör Tabakoğlu, Edirne'nin tarih boyunca Balkanlar'ın en önemli eğitim merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek 1488 yılında 2. Bayezid tarafından yaptırılan Edirne Darüşşifası'nda dönemin en ileri tıp ve eğitimlerinin verildiğini dile getirdi.


Trakya Üniversitesinin geçmişten aldığı mirası ileri taşımak için çalıştığını belirten Tabakoğlu, Türkiye'den, Balkanlar'dan ve dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerin Edirne'de eğitim aldığını söyledi.


800 Uluslararası Öğrenci Başvuru Yaptı


Her geçen yıl daha fazla uluslararası öğrencinin katıldığı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu bu sene de yoğun ilgi gördü. Farklı disiplinlerden 800 uluslararası öğrenci sempozyumda bildiri sunmak için başvuru yaptı.


50 Farklı Ülkeden Katılımcı 204 Bildiri Sundu


Alanında yetkin akademisyenler tarafından değerlendirilen makaleler sonrası sunulacak bildiriler belirlendi. Türkiye’de muhtelif üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam eden 50 farklı ülkeden 204 bildirici ve akademisyen sunumlarını gerçekleştirdi. 


Yurtdışından da farklı ülkelerden araştırmacıların bildiri sunduğu programda, çeşitli disiplinlerin ele alındığı 25 farklı oturum düzenlendi. Ayrıca  “Türkiye'nin Mezun Uluslararası Öğrenci Politikası” başlığı altında düzenlenen özel panele ise; “Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türkiye Maarif Vakfı'ndan” yetkililer katıldı.


Sempozyum Yoğun İlgi Gördü


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Maarif Vakfı ve Edirne Valiliğinin destekleriyle Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından Trakya Üniversitesi iş birliğiyle organize edilen programa; Büyükelçi Volkan Türk Vural, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Ak Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, çok sayıda akademisyen ve uluslararası öğrenci katıldı.
 

event-news-white

Other News