OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bc2324a2eb633494e8d43483e632decf8.jfif

UDEF Başkanı Bangladeşli Öğrenciler ile Canlı Yayında Buluştu

Bangladeş Öğrenci Birliği (BASAT), UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat’ın sunumu ile “İslam Dünyası’nın Geleceği” başlıklı online konferans gerçekleştirdi.


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Bangladeş Öğrenci Birliği’nin düzenlediği “İslam Dünyası’nın Geleceği” programına konuşmacı olarak katıldı. Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen konferans Zoom programı üzerinden canlı yayınla düzenlendi. 


Birliğinin Program ve Planlama Sekreteri Burhan Uddin’in moderatörlüğünde başlayan programa, Türkiye’nin farklı şehirlerinde üniversite eğitimini sürdüren çok sayıda Bangladeşli misafir öğrenci katıldı. Son 20 yıllık uluslararası konjonktüre bakıldığında, İslam’ın imajını ve dolayısıyla uzun vadede İslam dünyasının geleceğini etkileyen bir çok meselenin gerçekleştiğini belirten Bolat, İslam Dünyası’nın içinden geçtiği kritik süreçler çerçevesinde fırsatları ve tehditleri değerlendirdi.


Coğrafi açıdan İslam ülkelerinin çok önemli jeopolitik konuma sahip olduğunu belirten Bolat, "Jeopolitik konumları sebebi ile İslam ülkelerinin her biri ayrı ayrı bir çok fırsatı elinde bulunduruyor bunun yanı sıra iç ve dış sorunlar nedeni ile çatışmalar yaşanıyor. İslam dünyasının uluslararası alanda geleceğini etkileyen önemli faktörler var. Fakat bütün bunların yanında siyasi olarak karmaşık bir süreçten geçen İslam dünyasının sosyolojik olarak dünyadaki en dinamik genç nüfusa, ekonomik olarak dünyadaki yer altı zenginliklerinin üçte ikisine ve motivasyon olarak da en doğru dünya görüşüne sahip olduğu hesaba katılırsa umutlu olmamız için çok sebep var” dedi.


Gelecek adına ortaya çıkan fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Başkan Bolat, uluslararası öğrenci çalışmalarının İslam dünyasının geleceğinde bir yapı taşı olacağını belirtti. Konuşmasının devamında 2.Dünya Savaşı sonrasına atıfta bulunan Başkan Bolat “Uluslararası öğrenci çalışmaları yıkık bir kıtayı tekrar canlandırdı, bunun örneği çok açıktır 2.Dünya Savaşından sonra birbirlerine düşman olan Avrupa ülkeleri, aralarında gerçekleştirdikleri öğrenci değişim programları ile kendilerinden sonra gelen nesilleri barıştırarak ortak yaptılar ve Avrupa Birliğini oluşturdular. Bu hususta bizim İslam coğrafyasından gelen öğrencilerimiz ile kurduğumuz kardeşlik bağları ilerde meyvesini verecek olan fidanlardır inşallah” diyerek İslam ülkelerinin birlikteliği için uluslararası öğrenci çalışmalarının da önemine vurgu yaptı.


Pandemi sürecini de değerlendiren Başkan Bolat, “Bu süreçte birbirimize duyacağımız özlemler ibadetlerimizin toplumsal boyuta yansımalarını etkileyecektir. İçinden geçtiğimiz bu süreç bizlere Cenab-ı Hak tarafından özel bir fırsattır. Bu salgın, aramızı güçlendirmeye, birbirimize daha iyi yardımcı olmaya ve daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır diye düşünüyorum” dedi.


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat’ın konuşmasının ardından sözü Güney Asya Araştırma ve Stratejik Merkezi (GASAM) Başkanı Cemal Demir aldı. Demir yaptığı kısa konuşmada Bangladeşli misafir öğrencilere, Türkiye'de ki edindikleri tecrübeler ışığında yapacakları bilimsel çalışmalar ile kendi ülke literatürlerine fayda sağlayabileceklerini belirterek "Burada görmüş olduğunuz teknolojik, iktisadi ve idari çalışmalar ışığında bilimsel makaleler yazarak kendi ülkeniz için çok faydalı çalışmalar yapabilirsiniz" dedi.


Program sonunda Bangladeş Öğrenci Birliği (BASAT) Başkanı Momin MOMIN katılımlarından dolayı başta UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat ile Güney Asya Araştırma ve Stratejik Merkezi (GASAM) Başkanı Cemal Demir'a ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

event-news-white

Other News