OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b3557.jpeg

UDEF Başkanı Esenler'de Ramazan Etkinliklerinin Canlı Yayın Konuğu Oldu

Esenler Belediyesi'nin, Şehir Ekranı TV Youtube kanalından canlı olarak düzenlediği "Ramazan Ayı Etkinlikleri" programının geçtiğimiz Pazar günkü konuğu UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat oldu.


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Esenler Belediyesi'nin düzenlediği “Ramazan Etkinlikleri” programına konuşmacı olarak katıldı. Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen program Şehir Ekranı TV Youtube kanalı üzerinden canlı yayınla düzenlendi. Fikret Bayraktar'ın sunduğu yayına Bolat, UDEF'i tanıtarak başladı.


UDEF'in 203 ülkeden Türkiye'ye gelmiş 178 bin uluslararası öğrenciye yönelik gerçekleştirdiği faaliyetleri anlatan Bolat ayrıca, pandemi süreci boyunca gerçekleştirilen online etkinliklerden de bilgiler vererek şöyle konuştu; "Ülkemizde ki misafir öğrencilere kendi vatanlarındaymış duygusunu verebilmek için gayret ediyoruz. Pandemi sürecinde tedbirlerin alınmaya başlandığı ilk günden bu yana her zorluğun içinde bir kolaylık vardır diyerek çalışmalarımızı online ortama taşıdık. Bu kapsamda; Türkçe ve İngilizce dil seminerleri, YÖS, grafik tasarım, Kur'an-ı Kerim okuma seminerleri, şiir ve ezgi geceleri, online akademik danışmanlık eğitimleri, mezun programları, bilgi yarışmaları, seminerler, konferanslar, ülke tanıtım günleri ve tez sunumları gibi çok sayıda faaliyet düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz." dedi.


Konuşmasının devamında, koronavirüs ile mücadele sürecinin zor bir dönem olduğunu ifade eden Bolat bunun yanında bereketli çalışmalarında ortaya çıktığı değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin COVID-19 ile mücadele sürecinde dünyaya örnek olduğunu ifade eden Bolat, Anadolu kültür ve irfanının bir gereği olarak, Ramazan ayı ve COVID-19 ile mücadelede süreci boyunca gerçekleştirilen yardım faaliyetlerine de değindi; "Çok şükür karantina süreci boyunca bireysel gönüllü bağışçılarımızın, Valiliklerimizin, Belediyelerimizin, Kızılay’ın, IHH’nın, Diyanet Vakfı’nın ve çok sayıda diğer STK’ların destekleri ile misafir öğrencilerimize yardımlar ulaştırdık" diyerek yardım çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.


Uluslararası Öğrenciler Türkiye’ye Güveniyor


Salgının ilk günlerinden itibaren uluslararası öğrencilerin Türkiye'de ki yetkililere güvendiklerini belirten Bolat, misafir öğrencilerin yapılan bilgilendirme çalışmalarına da çektikleri videolarla destek olduğunu ifade etti, "Türkiye'yi ikinci vatanı olarak gören uluslararası öğrencilerimiz bilgilendirme amaçlı çektikleri videolarda hem kendi dillerinde hem de Türkçe olarak, 'Dünyanın neresinden olduğunuz önemli değil, önemli olan virüs ile gezmeyerek tedbir almanızdır' diyerek çağrıda bulundu” dedi.


Tarihten Gelen Bir Misyonu Karşılamaya Çalışıyoruz


UDEF, olarak 2004 yılından beri yürüttükleri uluslararası öğrenci çalışmaları ile binlerce misafir öğrenciye temas ettiklerine de değinen Bolat, tarihten gelen bir misyonu karşılamaya çalıştıklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “ İlk olarak 2004 yılında başlayan bu çalışmanın üzerinden şuan tam 16 yıl geçti bu süre zarfında elhamdülillah Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı da her yıl arttı. Bizler de yaptığımız çalışmayı ülkemizin dört bir yanına ve dünyaya yaymaya çalıştık. Bugün geldiğimiz noktada UDEF çatı kuruluşu olarak kendimize bağlı 68 uluslararası öğrenci derneği ve 22 ilde bulunan işbirliği çalışmaları ile ülkemizin 75 şehrinde 55 bin misafir öğrenciye, yurtdışında da onlarca partner kuruluşla binlerce insana temas eden büyük bir organizasyon haline geldik.” dedi.

event-news-white

Other News