OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/bfc3df82735a644f1ba5803ca6dfe108e.png

UDEF Başkanı Ganalı Öğrenciler ile Canlı Yayında Buluştu

Gana Öğrenci Birliği, UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat’ın sunumu ile “İslam Dünyası’nın Geleceği” başlıklı online konferans gerçekleştirdi.


UDEF Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Gana Öğrenci Birliği’nin düzenlediği “İslam Dünyası’nın Geleceği” programına konuşmacı olarak katıldı. Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen konferans Zoom programı üzerinden canlı yayınla düzenlendi.

 
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa, Türkiye’nin farklı şehirlerinde üniversite eğitimini sürdüren 21 Ganalı misafir öğrenci katıldı. Son 20 yıllık uluslararası konjonktüre bakıldığında, İslam’ın imajını ve dolayısıyla uzun vadede İslam dünyasının geleceğini etkileyen bir çok meselenin gerçekleştiğini belirten Bolat, İslam Dünyası’nın içinden geçtiği kritik süreçler çerçevesinde fırsatları ve tehditleri değerlendirdi.


İslam dünyasının geleceğini iç hesaplaşmaların tehdit ettiğini belirten Bolat, “Mısır darbesi, Libya ve Suriye’de devam eden süreç; yerel, bölgesel ve küresel aktörlerin birbiriyle hesaplaşmasının çok ötesine geçmiştir. İslam dünyasının geleceğini etkileyecek önemli faktörler mevcuttur. Fakat bütün bunların yanında siyasi olarak karmaşık bir süreçten geçen İslam dünyasının sosyolojik olarak dünyadaki en dinamik genç nüfusa, ekonomik olarak dünyadaki yer altı zenginliklerinin üçte ikisine ve motivasyon olarak da en doğru dünya görüşüne sahip olduğu hesaba katılırsa umutlu olmamız için çok sebep var” dedi.


Gelecek adına ortaya çıkan fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Başkan Bolat, uluslararası öğrenci çalışmalarının İslam dünyasının geleceğinde bir yapı taşı olacağını belirtti. Konuşmasının devamında 2.Dünya Savaşı sonrasına atıfta bulunan Başkan Bolat “Uluslararası öğrenci çalışmaları yıkık bir kıtayı tekrar canlandırdı, bunun örneği çok açıktır 2.Dünya Savaşından sonra birbirlerine düşman olan Avrupa ülkeleri, aralarında gerçekleştirdikleri öğrenci değişim programları ile kendilerinden sonra gelen nesilleri barıştırarak ortak yaptılar ve Avrupa Birliğini oluşturdular. Bu hususta bizim İslam coğrafyasından gelen öğrencilerimiz ile kurduğumuz kardeşlik bağları ilerde meyvesini verecek olan fidanlardır inşallah” diyerek İslam ülkelerinin birlikteliği için uluslararası öğrenci çalışmalarının da önemine vurgu yaptı.

event-news-white

Other News