OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/d9cfcfdb73.png

UDEF Eğitim Koordinatörlüğü uhdesinde 13 Aralık tarihinde İstanbul’da Eğitim Çalıştayı gerçekleştirildi.

UDEF Eğitim Koordinatörlüğü uhdesinde 13 Aralık tarihinde İstanbul’da Eğitim Çalıştayı gerçekleştirildi. 

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ve UDEF Yönetim Kurulu Üyesi Selman Duran’ın açılış konuşmaları ile başlayan UDEF Eğitim Çalıştayı’nda ilk sözü Filistinli Abdullah Usame hoca aldı. Eğitim Çalışmaları Nasıl Geliştirilebilir başlığında 7 Pratik Adım sunumunu gerçekleştiren Usame sunumunda, 7 Pratik Adımı ;Durumu tanımlamak, tecrübeyi değerlendirmek, geliştirme isteğini tesbit etmek, hedef belirlemek, hedefleneni belirlemek, en iyi araçları bulmak, öneriler ve tavsiyeler başlıkları ile açıkladı. Usame “Eğitim çalışmasının sürdürülebilir olması için sürekli bir çalışma halinde olunması gerekiyor. Bir eğitim çalışması sürekli aynı programla devam etmez yeni yollar denemek lazım. UDEF de mevzu çok farklı, çok daha zor. Çünkü UDEF’e bütün dünyadan öğrenciler geliyor. Öğrencilerin farklı bölgelerden gelmesi işi daha da zorlaştırıyor. İnşallah bugün sizinle bir madde üzerinde duracağız. Bugün ki konumuz eğitim çalışmasını nasıl sürekli hale getiririz.  Biz Türk öğrenciler ile değil Uluslar arası öğrencilerle ilgileniyoruz. Afrika’lı Müslüman ve Avrupa’lı Müslüman da olsa kültürleri farklı kültürlere sahip. Farklı kültürlerden insanların eğitim anlayışı üzerine konferans yapmanızı tavsiye ediyorum. Öğrencilerin neden bazı toplantılara katılmadığını sorgulamalı ve çözüm üretmeliyiz.  Kendi başarılarımız üzerinden de konuşmamız lazım. Eğitimciler olarak gelişime ve değişime açık olmak zorundayız. Asıl hedefimiz seçkin öğrenciler olmalıdır. Öğrencilerin derneklerde beyin fırtınası yapması lazım” dedi.

Filistinli Abdullah Usame hocanın ardından söz alan UDEF Eğitim Koordinatörü Mahmut Oğuz seçkin öğrenciler kampı hakkında bilgiler verdi ve UDEF Yönetim kurulu üyesi Selman Duran’ın katlkıları ile eğitim çalışmaları ile alakalı değerlendirmelerde bulunuldu. 

Seçkin öğrenciler kamp bilgilendirmesinin ardından söz alan UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ise geçmişten günümüze UDEF eğitim çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve UDEF’in YÖS çalışmaları ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Bolat spor alanında diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine girilebileceğini ve misafir öğrencilere bu alanda çalışmalar yapılabileceğini dile getirdi. Bunun yanında Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak olan veya almakta olan misafir öğrenciler için yeni akademi çalışmaları oluşturulduğunun bilgisini verdi.

Eğitim çalışmaları ile alakalı çözüm ve önerilerin de konuşulduğu çalıştayda İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan YÖS dersleri ile alakalı bir takım tavsiyelerde bulundu ve Murat Arslan’ın ardından Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mücahit Bulut söz aldı ve “Uluslararası öğrenciler ve Türk öğrenciler arasında ortak bir bağ kurulabilir, kültürel paylaşım sağlanabilir. Uluslararası öğrenciler ve yerli öğrencilerin bulunduğu ortak kitap tahlil grupları ile münazaralar gerçekleştirilebilir” önerisinde bulundu. UDEF 6. Bölge Koordinatörü Ziya Polat ise akademik bir E-Dergi çıkartılabileceğini belirtti ve E-Dergi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

event-news-white

Other News