OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/f0b90181ac.png

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı Bolat, "1983'ten bu yana Türkiye'de okuyup mezun olan uluslararası öğrenci sayısı 100 bine ulaştı. Yani dünyada 100 bin insan Türkiye'yi tanıtıyor. Gönüllü olarak elçilik yapıyor." dedi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Mehmet Ali Bolat, "1983 yılından bu yana Türkiye'de okuyup mezun olan uluslararası öğrenci sayısı 100 bine ulaştı. Yani dünyada 100 bin insan Türkiye'yi tanıtıyor. Gönüllü olarak elçilik yapıyor. Bunların arasında bakanlar, milletvekilleri, iş adamları ve gazeteciler gibi her alanda faaliyet gösteren insanlar var." dedi.

Bolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 110 bin uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Birçok ülkeden uluslararası öğrencinin Türkiye'yi tercih ettiğini dile getiren Bolat, dünyanın 203 ülkesi ve bölgesinden öğrencinin Türkiye'de okuduğu aktardı.

Bolat, 2010 yılından itibaren Türkiye'ye gelen öğrenci sayısının arttığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2010 yılı artışların ivme kazandığı bir yıldır. Genellikle Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkaslar gibi yakın coğrafyadan öğrenciler eğitim için geliyor. Son dönemde Endonezya ve Güney Doğu Asya'dan da öğrenci gelmeye başladı. Afrika'nın her bölgesinden gelen öğrenci sayısı da arttı. Son 2-3 yıldır da Latin Amerika, Çin ve Hindistan gibi yerlerden öğrenciler gelmeye başladı. Ancak dünyada bu kadar bilinen ve onlarca üniversitesi olan bir ülkenin daha fazla öğrenci çekmesi gerekiyor. İnşallah bu sayının artacağına inanıyoruz ve artması için de gayret ediyoruz."

Türkiye'de eğitimin dünya standartlarının üstünde olduğuna değinen Bolat, Avrupa ve Amerika'ya göre daha ekonomik eğitim hizmetinin sunulduğunu anlattı.

 

"Türkiye mezunları her alanda iyi noktalara geliyor"

Bolat, dışarıdan gelen öğrenci sayısını artırmak istediklerine dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Öğrencilerin yüzde 80'i mezun olduktan sonra ülkelerine dönüyor ve oralarda çok güzel çalışmalar yapıyor. Kimi doktor oldu kimi ticaret ve siyasetle uğraşıyor. Türkiye mezunları her alanda iyi noktalara geliyor. 1983 yılından bu yana Türkiye'de okuyup mezun olan uluslararası öğrenci sayısı 100 bine ulaştı. Yani dünyada 100 bin insan Türkiye'yi tanıtıyor. Gönüllü olarak elçilik yapıyor. Bunların arasında bakanlar, milletvekilleri, iş adamları ve gazeteciler gibi her alanda faaliyet gösteren insanlar var."

Türkiye'nin Müslüman bir ülke olduğu için İslam dünyasından öğrenci çektiğini anımsatan Bolat, İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin 70 şehrinde uluslararası öğrencinin bulunduğunu ifade etti.

Anadolu Ajansı

event-news-white

Other News