OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/b6b9d668c8d3940cd8213cd9cede2e758.JPG

Uluslararası Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Finali Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleştirildi

Uluslararası Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Finali Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleştirildi

         Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonumuz (UDEF) tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın finali büyük bir coşkuyla Nevşehir’de gerçekleştirildi.

         Federasyonumuzun organize ettiği Uluslararası Öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması programının finali, Nevşehir İl Müftülüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi iş birliğinde 11 Aralık 2021 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin destekleriyle Nevşehir Uluslararası Öğrenci Derneğimizin (NUDER) ev sahipliğinde gerçekleştirilen final programı kapsamında farklı ülkelerden ülkemize gelerek yükseköğrenimlerini sürdüren 10 uluslararası öğrenci yarıştı.

         Kur’an-ı azimüşşanın doğru, etkili ve güzel okunmasını uluslararası öğrenciler bünyesinde de teşvik etme ve destekleme maksadıyla federasyonumuz tarafından ülke genelinde organize edilen programda, 29 ilde 40 farklı ülkeden gelen toplam 400 uluslararası öğrenci yarıştı. Programın 10 Aralık Cuma günü Nevşehir’de gerçekleştirilen yarı finalinde ise 29 ilden gelen 29 uluslararası öğrenci yarıştı. Her biri birbirinden güzel ses ve kıraate sahip öğrencilerin içinden 10’u, jürinin titiz değerlendirmesi sonucunda yarışmanın finalinde yer almaya hak kazandı.

          11 Aralık Cumartesi saat 14:00’da İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan final programında ise ilk 10’a kalan uluslararası öğrenciler güzel sesleriyle kerim kitabımızdan sureleri tilavet ettiler. Tilavetlerin sona ermesiyle birlikte kürsüye çıkan Nevşehir Uluslararası Öğrenci Derneği (NUDER) Başkanımız Faruk Kahriman NUDER’in çalışmalarına verdikleri desteklerden dolayı NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’e teşekkür etti. Kahriman, yarışmaya katılan uluslararası öğrencilerin hepsinin birbirinden değerli ve ödüle layık olduklarını belirtip her biriyle gurur duyduğunu söyledi.

          Sözlerine hain saldırı sonucu şehadete erişen 4 şehidimize ve Nevşehirli şehidimiz İdris Aksöz’e Allah’tan rahmet dilekleriyle başlayan UDEF Başkanımız Doç. Dr. Osman Akgül ise günün anlam ve önemine ilişkin şöyle konuştu: “Biz UDEF ailesi olarak uluslararası öğrencilerin eğitimlerine, sosyal aktivitelerine, kültürel hayatlarına ve yaşamlarının daha birçok alanına dokunmaya çalışıyoruz. Yani uluslararası öğrencilerin ihtiyaç duydukları her alanda UDEF ailesi olarak biz varız. Ülkemizdeki 69 derneğimizle çok çeşitli faaliyetler yapıyoruz ama bugün yaptığımız faaliyet beni çok heyecanlandırdı. Her bir kardeşimizi dinlerken kalbim titredi. Allah’a hamdolsun dedim, biz bu çalışmanın içindeyiz. Dünyanın farklı coğrafyalarından birçok öğrenci gelmiş Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıyorlar. Bu en büyük bahtiyarlık dedim.” Yarışmanın gelenekselleştirilerek her yıl farklı illerde düzenleneceğini söyleyen Akgül, konuşmasını yarışmaya katılan uluslararası öğrencilere ve dinleyicilere teşekkür ederek sona erdirdi.

          Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ise konuşmasına UDEF’e ve Nevşehir’deki temsilcisi NUDER’e teşekkür ederek başladı. Şehit cenazesine katıldığından dolayı programa geciktiğini belirten Aktekin, “Bu topraklar, bu coğrafya çok şehit verdi. Şehitlerin hayatlarını ortaya koyma sebebi bu topraklarda Kur’an’ın sesi hiçbir zaman eksilmesin ve Kur’an’a uygun bir hayat yaşansın. Kur’an okuyan kardeşlerimiz farklı coğrafyalardan, farklı ülkelerden. Bu Kur’an’ın evrensel bir mesaj olduğunun en güzel göstergesi.” dedi. 

          Aktekin’in konuşmasının ardından sahneye çıkan UDEF Başkanımız Akgül, NEVÜ Rektörü Aktekin’e hediyelerini takdim etti. Mansiyon ödülü kazanan uluslararası öğrencilere ise ödüllerini yarışmanın jürileri olan Nevşehir İl Müftü Yardımcısı Selami Kurt, Acıgöl Müftüsü Vedat Tekin, Aşık Kutlu Kur’an Kursu Müdürü Fatih Ateş ve Reis-ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kur’an Kursu Öğreticisi Ömer Yiğit verdi. Jüri üyelerine hediyelerini NUDER Başkanı Kahriman takdim etti.

          Nevşehirlilerin yoğun katılım sağladığı programın sonunda yarışmanın ilk 3’ü açıklandı. Yarışmaya Konya’dan katılan Doğu Türkistanlı Şemsettin Aksuvat birinci, Bursa’dan katılan Gineli Mahmoud Diallo ikinci ve Kahramanmaraş’tan gelen Doğu Türkistanlı Osman Damola ise üçüncü oldu. Ödül olarak 1. ye tam altın, 2. ye yarım altın, 3. ye ise çeyrek altın verildi. Öğrencilere ödüllerini Ak Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, NEVÜ Rektörü Aktekin ve UDEF Başkanımız Akgül takdim etti. 

          İHH İnsani Yardım Vakfı Nevşehir Başkanı Baki Öncel, Memur-sen İl Başkanı Mustafa Çiftçi, çok sayıda kamu kurumu ve STK temsilcisi ve Nevşehirlinin katılım sağladığı final programı toplu hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından nihayete erdi.  

          

event-news-white

Other News