OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/2645.png

Uluslararası Öğrencilerin Gözde Ülkesi Türkiye

Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı 2002 yılından bu yana yaklaşık 9 kat arttı.


Son yıllarda dünya genelinde ciddi bir artış gösteren uluslararası öğrenci sayısı Türkiye’de de her geçen gün artış gösteriyor. Öğrencilerin Türkiye'yi tercih etmelerinde ise kaliteli eğitim ve Türk kültürünü daha yakından tanımak istemeleri öne çıkan etkenler oluyor.


"Öğrenci Sayımız 148 Bini Geçti"


Uluslararası öğrenciler, artık yükseköğretim sistemleri ve kurumlarının uluslararasılaşma boyutlarının en önemli göstergelerinden birisini oluşturuyor. Özellikle son yirmi yıllık süreçte belirgin bir şekilde artış gösteren uluslararası öğrenci dolaşımı, hem kalite açısından hem de sosyal, kültürel, ekonomik ve politik katkıları açısından, dünya yükseköğretim alanında her geçen gün giderek daha da önemli hale geliyor. 


2002’de Türkiye’deki üniversitelerde 16 bin 656 uluslararası öğrenci eğitim görürken, bu sayı 2019 yılı itibari ile 148 bine yükseldi. 17 yılda yaklaşık 9 kat artış gösteren uluslararası öğrenci sayısında; Türkiye’de ki üniversitelerin eğitim kalitesi, öğrenci değişim programları, Türkiye burs programları ve öğrencilerin Türk kültürünü daha yakından tanımak istemeleri etkili oldu.
 

event-news-white

Other News