OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/6ef2da296d.jpg

Uluslararası öğrencilere bürokrasiden ‘Çin işkencesi’

Eğitim için yurtdışından Türkiye’ye gelen öğrencilere uygulanan prosedür Çin işkencesini aratmıyor. İşin ilginç yanı uluslararası öğrencilerin haftalarca yapamadığı işlemleri bürokrasi işinde aracılık yapanlar bir kaç saat içerisinde yapabiliyor.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) yurtdışından gelen öğrencilerin sorunları ile yakından ilgilenmeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde yaşanan sorunları kamuoyu ile paylaşan Federasyon Başkanı Mehmet Ali Bolat, öğrencilerin özellikle sağlık sigortası konusunda büyük mağduriyetler yaşadığını söyledi. Bolat, “Öğrenci ilk 3 ay içerisinde devlet sigortasına başvuru yapmazsa bir daha kesinlikle başvuruda bulunamıyor. Bu konuda yeterli bilgilendirme ve yönlendirme olmadığı için de çoğu öğrenci devlet sigortasının zamanını kaçırarak özel sigorta yapmak zorunda kalıyor.” dedi.

“SAĞLIK SİGORTASI YAPTIRMAYAN OTURUM İZNİ ALAMIYOR”

Sağlık sigortası yapamayan öğrencinin oturum izni alamadığını kaydeden Başkan Bolat, “Böyle olunca öğrenciler özel sağlık sigortalarına yöneliyor fakat bu sigortalar hiçbir hastane masrafını karşılamıyor, sadece oturum iznine yarıyor. Öğrenciler hastane masraflarını da karşılayacak bir sigorta yapmak isteyince bu defa çok büyük meblağlar ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca randevu işlemi sırasında öğrenci hiçbir işlevi olmayan sigortaları yapmak zorunda bırakılıyor. Mecburiyetinden faydalanılan öğrenci başvuru için tüm evrakları hazırlasa bile ilk başvurusunu bir türlü yapamıyor. Fakat her nasılsa bu işi yapan özel kişiler 50-250 TL arasında paralar alarak öğrencinin bir hafta uğraşıp yapamadığı başvuruyu bir gün içinde yapabiliyor. Bu da işin içinde suistimal olduğunu düşündürüyor.” şeklinde konuştu.

Tüm işlemler yapılsa bile kartların bazen 3 ay içerisinde gelmediğini anlatan Bolat, bu süre zarfında öğrencilerin resmi işlemlerini yapamadıklarını söyledi. Bolat, “Buna bir çözüm bulunmalı ve bu işlemler standarta bağlanmalı. Üniversiteye kaydolan uluslararası öğrenci doğrudan sigortalı olabilmeli ki sadece boş bir kağıt veren özel sigorta şirketlerinin eline düşmesin.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.iha.com.tr/haber-uluslararasi-ogrencilere-burokrasiden-cin-iskencesi-546442/

http://www.yeniakit.com.tr/haber/uluslararasi-ogrencilere-burokrasiden-cin-iskencesi-153150.html

event-news-white

Other News