OUR SOCIAL MEDIA

FOLLOW US

article/5748f3d18c.png

41 Ülke 75 Şehirde “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Gaziantep etabı kültürel şölenine dönüştü.

41 Ülke 75 Şehirde “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5’ten Büyüktür” sloganı ile gerçekleştirilen 11.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Gaziantep etabı kültürel şölenine dönüştü.

“Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5′ ten Büyüktür” sloganıyla dünyanın dört bir yanından Gaziantep’e öğrenim görmek için gelen uluslararası öğrenciler, ülkelerine özgü çeşitli kültürel aktivite, etnik ve yöresel ürünlerini sergileyerek, hem kendi kültürlerini tanıma hem de başka ülkelerin kültürlerini tanıma fırsatı buldu.

Türkiye Mazlumların ve Mağdurların Kurtarıcısıdır

Festivalin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep’in kadim bir medeniyetin şehri olarak her zaman kucaklayıcı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gür, Gaziantep Üniversitesi, bir taraftan Suriyeli misafirlerimize büyük bir özveriyle ev sahipliği yaparken aynı zamanda onlarla birlikte 107 ülkeden 4 bin 200 öğrencisiyle çok renkli, çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli, birlikte yaşam kültürü biriktirmiş rengârenk bir üniversite olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gür, “Türkiye’de uluslararası öğrenci sayısı bakımından Gaziantep Üniversitesi üçüncü sırada yer alıyorsa bunda payların büyüğü gazi şehrimizin halkına, ikincisi de Gaziantep Üniversitesi’nin vermiş olduğu eğitim ile birlikte öğrencilerimizin hiç yabancı görmeden ev sahibi gibi algılayarak kucak açmasıdır. Misafir öğrencilerimiz, Üniversitemizi o kadar sahiplendiler ki geçen yılın mühendislik mezunlarının birincisi, ikincisi ve üçüncüsü uluslararası öğrencilerden çıktı” şeklinde konuştu.

Geleceğin Dünyasına Barışı Yerleştireceğiz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Deniz Köken açılış konuşmasında artık ülkeler yarışmıyor iller ve üniversiteler yarışıyor diyerek şunları söyledi: “Batı şuana kadar kendi içerisinde neyi uyguladıysa bizimde artık onları kendi ülkelerimizde uygulamamız lazım. Bunlar; Serbest piyasa ekonomisi, bilim ve teknoloji, faydacılık, verimlik, hukukun üstünlüğü şehirlere ve ülkelere hakim olması, en üst eğitim model ve barış kültürüdür. Dünyayı yöneten egemenler kendi arasında yalandan dalaşa dursunlar, burada ağırlıkta olan Asya ve Afrikalı öğrenciler geleceğin dünyasında barışı dünyaya yerleştireceklerdir” şeklinde konuştu.

Yabancı Değil Misafir

UDEF Başkan Yardımcısı Mehmet Enes Arıkan “Ülkemizde 115 bin uluslararası öğrenci bulunuyor, misafir öğrenci olarak kabul ettiğimiz her gencimizle gönül coğrafyamızdan kapılar açıyoruz, inancımız, medeniyet değerlerimiz ve dinimiz ilim için yola çıkan insana destek olmayı emrediyor” ülkemize eğitim almak için gelen öğrencilerin yabancı değil misafir olduğunu belirtti.

İkinci Vatanımız Türkiye

GAÜN’de öğrenim gören İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Esaad Halwani, Türkiye’yi ikinci vatanımız, Gaziantep Üniversitesini de ikinci evimizi olarak görmemizin asıl sebebinin sunulan imkanlardan çok kurulan sarsılmaz gönül bağı ve aramızda kurulan gönül dili olduğunu söyledi.

Yöresel dans gösterileri, yöresel şarkılar, şiir dinletileri ve yöresel yemek tanıtımları ile görsel bir şölene dönüşen programa; Gaziantep Vali Yardımcısı Alaaddin Serdar Polat, Rektör Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Yardımcımları Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir, UDEF Başkan Yardımcısı Mehmet Enes Arıkan, Yenidoğu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mahmut Tekin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken’in yanı sıra çok sayıda Gazantep Üniversitesinde eğitim gören öğrenci katıldı.

event-news-white

Other News